Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Ruszyły badania

30 kwietnia 2008
W Polsce rozpoczęła się realizacja programu zwalczania choroby Aujeszkiego. Stawką jest możliwość eksportu trzody chlewnej do Unii Europejskiej. Polska razem z Bułgarią i Rumunią to ostatnie państwa Wspólnoty, które do tej pory nie panują nad tą chorobą.

Próbobranie rozpoczęto 31 marca gminie Nowy Kawęczyn w województwie łódzkim. Potem przyszła pora na kolejne wsie. W ciągu najbliższych 6 lat przebadane zostanie każde z 800 tysięcy stad świń.

Tadeusz Domarski, powiatowy lekarz weterynarii, Skierniewice – „Program jest niezwykle ważny. Każdy z rolników otrzyma certyfikat, jeśli będą wyniki ujemne – miejmy nadzieję.”

Ale najważniejsze jest to, aby taki certyfikat otrzymał cały kraj. Wtedy Polska będzie mogła eksportować nie tylko mięso, ale także żywe świnie. Choroba Aujeszkiego wprawdzie występuje u nas bardzo rzadko….

Tadeusz Domarski, powiatowy lekarz weterynarii, Skierniewice – „Pojedyncze przypadki na przestrzeni kilku lat notowano.”

…ale my nie mogliśmy tego udowodnić Komisji Europejskiej, gdyż w kraju nie było wystarczającego monitoringu choroby. Rolnicy rozumieją potrzebę wykonania wszystkich niezbędnych badań. Choroba jest niegroźna dla ludzi, ale charakteryzuje się wysoką śmiertelnością szczególnie wśród młodych zwierząt.

Tomasz Góral, rolnik, woj. łódzkie – „Badania na chorobę Aujeszkiego są jak najbardziej potrzebne, bo trzeba kraj uwolnić od choroby Aujeszkiego. Jesteśmy jako trzy ostatnie kraje – my, Bułgaria i Rumunia – niestety w tym niechlubnym ogonie Europy, gdzie choroba występuje.”

Do lipca program zostanie uruchomiony we wszystkich województwach. Ale jego pełna realizacja stoi pod znakiem zapytania. Problemem są oczywiście pieniądze.

Kazimierz Plocke, wiceminister rolnictwa – „Fundusze, które są zabezpieczone w budżecie na rok 2008, one nie do końca pokrywają potrzeby.”

Po pierwsze brakuje etatów w Inspekcji Weterynaryjnej, które pozwoliłyby na powołanie wojewódzkich koordynatorów zwalczania tej choroby. Po drugie brakuje etatów w Zakładach Higieny Weterynaryjnej. Tylko w tym roku powinny one przebadać 12 milionów próbek krwi.

POWIĄZANE

Konsumenci rozmaicie reagują na wycieki danych. Większość beztrosko wzrusza rami...

Maroš Šefčovič during the confirmation hearing 2024 © European Union, 2024 - Sou...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę