OPOLAGRA_2025
AgroShow_05_2025_Zielone

Ruszyli na całego

27 stycznia 2004

Dobra wiadomość: produkcja przemysłowa wzrosła w grudniu o 13,9 proc. w porównaniu z grudniem 2002.

Na zastój w produkcji nie narzekają przedsiębiorstwa w regionie. Coraz więcej mają zamówień, a co za tym idzie - większe obroty.
Wśród piramid
- W minionym roku wyprodukowaliśmy o 25 proc. więcej towarów niż zakładaliśmy - mówi Jarosław Dereń, specjalista ds. badania rynku, przetargów i umów w Bydgoskich Zakładach Przemysłu Gumowego Stomil. - Ubiegły rok przyniósł sprzedaż o 13 proc. większą niż ubiegły, zamierzamy ją zwiększyć o następne 6 proc. - dodaje Dereń. Samych węży hydraulicznych zakład sprzedał w 2003 roku w kraju o jedną trzecią więcej. Stomil wysyła towary do Niemiec, Włoch, nawet Egiptu. Przyjął kilku nowych pracowników. Dzisiaj załoga liczy 663 osoby. Niewykluczone, że zakład znowu będzie oferował etaty, a do końca 2006 roku przeznaczy 23 miliony złotych na zakup maszyn.
Toruń-Pacific jest zadowolony z osiągniętych wyników. - Zwiększyliśmy o blisko 20 proc. przychody ze sprzedaży - mówi Wojciech Sobieszak, prezes Toruń-Pacific. - Wprowadziliśmy na rynek nowe produkty, których produkcję uruchomiliśmy w nowej fabryce w Lubiczu. Większa produkcja, większe obroty, może będzie więcej etatów.

Większą produkcją może pochwalić się grudziądzki Ocetix. - Wartość sprzedaży zwiększyła się w minionym roku o 8-10 proc. - informuje Jerzy Ordak, zastępca prezesa Wytwórni Octu i Majonezu Ocetix w Grudziądzu. - Rocznie produkujemy teraz dwa i pół tysiąca majonezu i tyle samo octu. W porównaniu z rokiem poprzednim liczba zamówień powiększyła się o 4 proc. dla produkowanego przez nas majonezu i 5 proc. octu - dodaje Ordak. Przedsiębiorstwo ma więcej pracy, ale nowych pracowników przyjmować nie będzie. Inwestuje w szkolenia pracowników i maszyny do produkcji.
- Produkujemy o 30 proc. więcej miodu niż w minionym roku - przyznaje Bogumił Pawłowski, właściciel fabryki Apicom, zajmującej się przetwórstwem rolno-spożywczym w Lubieniu Kujawskim. - Zainwestowaliśmy w nowoczesną linię rozlewu miodu - wyjaśnia Pawłowski. Apicom przyjął ostatnio dwie osoby. Firma zakupiła dodatkowe zbiorniki na miód. Najstarsza "miodowa" firma w Polsce zaopatruje coraz więcej marketów i hurtowni spożywczych w całym kraju.
Według Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych, najważniejsze będą inwestycje. - Polska gospodarka zaczyna przyspieszać - mówi Jeremi Mordasewicz, ekspert PKPP. - Motorem napędowym rynku są inwestycje. Jeżeli firma postawi na nową linię produkcyjną czy systemy informatyczne, konkurencyjność towarów wzrośnie.



POWIĄZANE

Związek Pracodawców Transport i Logistyka Polska (TLP) alarmuje: Bruksela finali...

Konsumenci zwracają większą uwagę na jakość i pochodzenie owoców i warzyw, chętn...

Z najnowszego komunikatu Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi opublikowanym w PA...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę