Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

RPA podnosi cła na import kurcząt

11 października 2013
FAMMU/FAPA podała, że 30 września Republika Południowej Afryki (RPA) podwyższyła cła w imporcie mięsa kurcząt. Stawki dla całych kurcząt podniesiono z poprzedniego poziomu 27 proc. do 82 proc., czyli do maksymalnego poziomu dozwolonego przez Światową Organizację Handlu (WTO).

Całe kurczęta są stosunkowo drogie w tym kraju, spożywane przez gospodarstwa domowe o wyższych dochodach. W ciągu ostatnich 12 miesięcy stanowiły one jedynie 1 proc. importu drobiu do RPA. Mniejsze podwyżki ceł zastosowano również w stosunku do 3 innych kategorii mięsa kurcząt: elementów kurcząt bez kości z 5 proc. do 12 proc., połówek i ćwiartek kurcząt z 27 proc. do 31 proc., podrobów z 27 proc. do 30 proc.

Dla najważniejszej kategorii w imporcie - elementów kurcząt z kością (54 proc. całego przywozu, 70 proc. krajowej produkcji) stawki celne podniesiono z 2,2 ZAR/kg (ok. 17 proc.) do 37 proc. ad valorem. Decyzja RPA została podyktowana trudną sytuacją krajowych producentów drobiu wobec rosnących kosztów wytwarzania przy tanim imporcie oraz zagrożeniem utraty wielu miejsc pracy.

W 2012 r. RPA zaimportowała 371 tys. ton mięsa kurcząt - o 14 proc. więcej niż w 2011 r. i niemal dwa razy więcej niż w 2008 r. Największym dostawcą była Brazylia, z ponad 50 proc. udziałem w całości przywozu, a drugim - UE (34 proc. udział). O podwyżkę stawek wnioskowały dwie największe firmy z RPA, produkujące mięso kurcząt - Astral Foods Ltd. i RCL Foods Ltd. Przeciwko podniesieniu ceł opowiadali się natomiast handlowcy, reprezentowani przez krajowe Stowarzyszenie Importerów i Eksporterów Mięsa (AMIE). Ich zdaniem, podwyżka ceł spowoduje znaczny wzrost cen detalicznych kurcząt w RPA.

Nowe stawki celne będą obowiązywały w imporcie mięsa kurcząt do wszystkich państw, członków Południowoafrykańskiej Unii Celnej - RPA, Botswany, Lesoto, Namibii i Suazi. Podwyżka stawek importowych nie dotyczy Unii Europejskiej, skąd kurczęta dostarczane są bezcłowo na mocy dwustronnej umowy w sprawie handlu, rozwoju i współpracy z RPA.

Podwyżka ceł uderzy zatem najbardziej w eksporterów z Brazylii i Argentyny. RPA oskarża jednak UE o sprzedaż mięsa kurcząt po cenach dumpingowych na ich rynku i zwróciła się do Międzynarodowej Komisji Administracji Handlu (ITAC) o zastosowanie środków ochronnych przewidzianych w umowie RPA-UE. W pierwszej połowie br. UE wyeksportowała do RPA ok. 66 tys. ton mięsa drobiu (w wadze produktu), o 11 proc. więcej niż w analogicznym okresie 2012 r., w tym ok. 57 tys. ton mrożonych elementów kurcząt (wzrost o 42 proc. w skali roku).



POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę