Rusza II edycja Rowerowego Rajdu Młodych Rolników do Brukseli.
Sukces przeprowadzonych w ubiegłym roku imprez na poziomie regionów, województw oraz rajdu centralnego młodych rolników do Brukseli, sprawił iż Kancelaria Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej postanowiła zorganizować II edycję Rajdu, w okresie marzec-maj 2003 r., pod honorowym patronatem Prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego.
Rajd Centralny, jak i wszystkie imprezy eliminacyjne szczególnie teraz w obliczu sukcesu naszych negocjatorów na Szczycie w Kopenhadze i czekającego nas w niedalekiej przyszłości referendum akcesyjnego mają na celu propagowanie i pogłębianie wiedzy o integracji europejskiej w środowisku wiejskim.
Podobnie jak w ubiegłym roku na terenie województwa dolnośląskiego w zorganizowanie i przeprowadzenie eliminacji aktywnie włączą się: Dolnośląski Urząd Wojewódzki i Starostwa Powiatowe, Zarządy Ludowych Zespołów Sportowych, Regionalne Centrum Doradztwa Rozwoju Rolnictwa i Obszarów Wiejskich we Wrocławiu oraz Dolnośląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Świdnicy.
II edycja Rajdu składać się będzie z następujących etapów:
1. Eliminacje powiatowe
Eliminacje powiatowe będą składać się z dwu części: rajdu kolarskiego i testu wiedzy o Unii Europejskiej. Rajd kolarski przeprowadzony będzie na określonym odcinku drogi lokalnej. Wszyscy zawodnicy, którzy zmieszczą się w limicie czasu na pokonanie wyznaczonej trasy, zostaną dopuszczeni do testu wiedzy o Unii Europejskiej. Natomiast osoby, które uzyskają największą liczbę punktów z testu zostaną zakwalifikowane do zawodów wojewódzkich.
Do udziału w eliminacjach na tym szczeblu zostaną dopuszczeni wszyscy chętni, bez względu na wiek, dysponujący dowolnym sprzętem rowerowym. Jedynie zawodnicy zakwalifikowani do eliminacji wojewódzkich muszą być pełnoletni i posiadać ważny paszport na wyjazd za granicę.
2. Zawody wojewódzkie
Zawody wojewódzkie, podobnie jak powiatowe, będą składały się z dwu części: rajdu kolarskiego i testu wiedzy o Unii Europejskiej. Wszyscy zawodnicy, którzy zmieszczą się w limicie czasu na pokonanie wyznaczonej trasy, zostaną dopuszczeni do testu wiedzy o Unii Europejskiej. Osoby, które uzyskają największą liczbę punktów i zajmą trzy pierwsze miejsca w zawodach wojewódzkich zostaną zwycięzcami i kwalifikować się będą do udziału w Rajdzie centralnym do Brukseli. Wśród zwycięzców znajdzie się jedno miejsce dla najlepszej kobiety-rolniczki.
3. Rajd centralny
W rajdzie centralnym do Brukseli będą mogły wziąć udział osoby spełniające następujące warunki:
posiadają własne gospodarstwo rolne lub pracują na gospodarstwie rolnym rodziców,
są mieszkańcami wsi i miasteczek, gmin wiejskich i wiejsko-miejskich do 25 tys. mieszkańców,
mają ukończone 18 i nie przekroczone 35 lat,
przedstawią zaświadczenie lekarskie dopuszczające do udziału w rajdzie kolarskim,
nie brały udziału w I edycji rajdu centralnego do Brukseli.
Eliminacjom powiatowym oraz zawodom wojewódzkim będą towarzyszyć festyny pro-europejskie, na których w różnych formach będzie promowana wiedza o Unii Europejskiej.
Informacje dotyczące warunków uczestnictwa w eliminacjach oraz szczegóły zaplanowanych imprez będą ukazywać się w kolejnych wydaniach Informatora, a także na stronie internetowej www.dor-rol.com.pl.