Bank Gospodarki Żywnościowej poinformował, że wg szacunków USDA i KE (za: IERiGŻ) w 2014 r. światowa produkcja wołowiny osiągnie poziom 59 mln t, co oznacza wzrost o 0,4 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim. Dotyczy to również krajów UE. KE prognozuje, że w br. produkcja wołowiny wyniesie łącznie 7,5 mln t (wzrost o 1 proc.).
Będzie to konsekwencją kształtowania się sytuacji u największych europejskich producentów - zwyżką produkcji: we Francji, w Niemczech, Wlk. Brytanii, Irlandii oraz spadkiem we Włoszech oraz w Hiszpanii. Wg prognoz KE produkcja wołowiny w br. w Polsce osiągnie poziom prawie 379 tys. t i będzie o 1,6 proc. większa niż przed rokiem.
Rynek unijny nadal pozostaje w polu zainteresowania dużych światowych eksporterów wołowiny. KE szacowała na początku br., że import wołowiny wzrośnie o 7 proc. w skali roku. Taka wzrostowa tendencja jest faktycznie obserwowana na rynku. Jeśli chodzi o jednego z największych eksporterów, Brazylii, wg danych Eurostatu, w I kwartale br. eksport mięsa świeżego, schłodzonego i zamrożonego z tego kraju do UE był o 30 proc. większy w porównaniu z analogicznym okresem 2013 r.
Pogarszające się saldo handlu zagranicznego wołowiną oraz prognozowany wzrost produkcji a w konsekwencji większa podaż mięsa mogą wpływać negatywnie na poziom cen na rynku unijnym.