Według najnowszych prognoz Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO), w 2013 r. światowa produkcja drobiu wzrośnie o 1,8 proc. do 106,4 mln ton. Jednak produkcji tego gatunku mięsa nie będzie rosła tak szybko jak w poprzednich latach.
Chiny, obecnie drugi w skali globu producent drobiu, ma problemy z produkcją, co jest związane z przymusowym ubojem i ograniczeniami sprzedaży detalicznej po epidemii ptasiej grypy H7N9, jaka miała miejsce w marcu br. w tym kraju. Epidemia podważyła zaufanie konsumentów do mięsa drobiowego, co przełożyło się na obniżenie popytu. W tego powodu - zdaniem eksportów - chińska produkcja pozostanie prawdopodobnie na poziomie z roku ubiegłego, podczas, gdy wcześniej prognozowano 2,6 proc. wzrost - poinformowała Fundacja Programów Pomocy dla Rolnictwa (FAMMU/FAPA) powołując się na raport FAO.
O 1,6 proc. prawdopodobnie zwiększy się produkcja drobiu w Stanach Zjednoczonych, ze względu na wzrost cen żywca i redukcji cen pasz. Większa produkcja spodziewana jest w tym roku również m.in. w UE (+1,5 proc.), Brazylii (+1,8 proc.), Rosji (+3,2 proc.) i Indiach (+7,3 proc.). W grupie dwudziestu największych światowych producentów, nieznaczny spadek produkcji prognozowany jest jedynie w Japonii (o 0,7 proc.), z uwagi na nadpodaż tego mięsa.
Mięso drobiowe ma największy udział w handlu mięsem ogółem - ok. 45 proc. Pomimo podwojenia poziomu sprzedaży drobiu w ciągu ostatniej dekady, od 2010 roku spadła dynamika wzrostu eksportu. W ocenie analityków w 2013 r. wyeksportowane zostanie 13,3 mln ton.
Największym importerem drobiu są kraje azjatyckie, w tym m.in. Arabia Saudyjska, Wietnam, Irak, Zjednoczone Emiraty Arabskie i Kazachstan, które i w tym roku zwiększą swoje zakupy o 0,6 proc. Mniej natomiast sprowadzi drobiu Japonia i Korea Płd. z uwagi na nadpodaż, a także Chiny ze względu na niższy wzrost spożycia.
Znacznie więcej tego mięsa kupią kraje afrykańskie (o 6 proc.), m.in. RPA, Angola, Benin, Ghana i Egipt, gdzie wzrost dochodów ludności sprzyja większej konsumpcji.
Według FAO, Rosja zwiększy w tym roku import drobiu zaledwie o 1 proc., głównie z uwagi na wzrost produkcji krajowej oraz umowy handlowe z Ukrainą i Białorusią. A UE zmniejszy import o 2,3 proc.
Najwięksi światowi eksporterzy mięsa drobiowego (Brazylia, USA i Chiny), którzy łącznie odpowiadają za niemal trzy czwarte globalnej sprzedaży, w tym roku zwiększą ją nieznacznie. Natomiast więcej niż w poprzednich latach wywiozą drobiu: Tajlandia, Argentyna, Turcja, Chile, Ukraina i Białoruś.
9428419
1