Jak podaje Bank Gospodarki Żywnościowej, dobra koniunktura na rynku mleka sprawia, że w ostatnich miesiącach przyspieszają wzrostowe tendencje w skupie mleka. Według danych GUS w lutym br. wolumen zakupionego przez mleczarnie surowca był o 7,6% wyższy niż rok wcześniej i sięgnął 757,3 mln litrów (dla porównania w styczniu br. i grudniu ub. r. dynamika wzrostu wyniosła ponad 6,2%, w listopadzie +5,2%, zaś w październiku +3,4% w relacji rocznej).
Jest to bardzo duża zmiana zważywszy, że jeszcze w I półroczu 2013 r. skup mleka był o prawie 2% niższy niż rok wcześniej.
Wszystko wskazuje zatem na to, że w tym roku Polska dość istotnie przekroczy przyznaną kwotę. Według danych ARR w okresie od kwietnia 2013 r. do lutego 2014 r. mleczarnie skupiły około 9,2 mln t mleka po przeliczeniu na mleko o referencyjnej zawartości tłuszczu, tj. o ponad 2% więcej niż w analogicznych miesiącach rok wcześniej. Wobec powyższego, stopień wykorzystania kwot indywidualnych przysługujących dostawcom hurtowym po 11 miesiącach roku kwotowego wyniósł około 93%. Zatem przy utrzymaniu w marcu br. dynamiki wzrostu skupu na poziomie 6-7% w relacji rocznej, kwota zostanie przekroczona o około 2-2,5%.