Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Rośnie prawdopodobieństwo przekroczenia kwoty

3 grudnia 2015
Jak podał Bank Gospodarki Żywnościowej, bardzo dobra sytuacja na krajowym rynku mleka zachęca, mimo dużego prawdopodobieństwa przekroczenia kwot, do rozwoju produkcji towarowej. Jeszcze w I półroczu br. dostawy surowca do mleczarni kształtowały się na poziomie o około 2% niższym niż przed rokiem.

W sierpniu nastąpiło jednak odwrócenie tych tendencji. Według danych GUS w III kwartale br. mleczarnie skupiły o prawie 2% więcej mleka wobec analogicznego okresu 2012 roku. W październiku br. przyrost sięgał już ponad 3% w relacji rocznej a towarowa produkcja mleka wyniosła 792,7 mln litrów.
Łącznie od początku 2013 r. skupiono 8054,7 mln l mleka, tj. o zaledwie 0,3% mniej niż w roku ubiegłym. W samym roku kwotowym 2013/2014 dostawy mleka są już wyższe niż w poprzednim sezonie. Według informacji ARR w okresie kwiecień - październik 2013 r. do podmiotów skupujących oddano około 5,9 mln t mleka (po przeliczeniu na mleko o referencyjnej zawartości tłuszczu), tj. o 0,16% więcej w relacji rocznej. Agencja ocenia, że stopień wykorzystania kwot indywidualnych przysługujących dostawcom hurtowym po 7 miesiącach roku kwotowego 2013/2014 wyniósł 61,15%, zaś szacunkowy stopień wykorzystania kwoty krajowej dostaw ukształtował się na poziomie 60,05%.
Jeżeli utrzyma się dynamika wzrostu skupu notowana we wrześniu i październiku br., wówczas, pomimo że kwota w tym roku została zwiększona o 1%, istnieje duże prawdopodobieństwo jej ponownego przekroczenia.



POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę