Jak podała FAMMU/FAPA, w maju Australijczycy wyeksportowali 20,5 tys. ton mięsa jagnięcego, tj. o 3 proc. więcej niż przed rokiem oraz o 27 proc. więcej niż wynosi średnia z ostatnich pięciu lat dla tego miesiąca.
Był to zarazem drugi rekordowy poziom eksportu odnotowany od października 2013 r. Wzrost wywozu w maju br. wynikał przede wszystkim z większych wysyłek tego gatunku mięsa do Chin (wzrost o 9 proc. do 3,9 tys. ton) oraz do Stanów Zjednoczonych (wzrost o 12 proc. do 3,7 tys. ton). W maju br. zwiększył się także eksport australijskiej jagnięciny do Wielkiej Brytanii (o 50 proc. do 1,1 tys. ton), a także do Japonii (o 20 proc. do 1,2 tys. ton).
W ostatnich latach Australijczycy odnotowali wzrost wywozu jagnięciny do mniejszych rynków zbytu, tj. do Korei Południowej oraz do Kanady. W maju br. wywóz tego gatunku mięsa do Korei Południowej zwiększył się o 92 proc. do 648 ton. W stosunku do średniego poziomu eksportu z ostatnich pięciu lat dla maja, wzrost był trzykrotny. Dostawy australijskiej jagnięciny do Kanady wyniosły w maju br. 588 ton, tj. były o 23 proc. większe niż przed rokiem oraz o 57 proc. większe w stosunku do średniego eksportu z ostatnich pięciu lat dla tego miesiąca. W omawianym czasie zmalał natomiast wywóz australijskiej jagnięciny do krajów Bliskiego Wschodu oraz Południowo-Wschodniej Azji, odpowiednio o 12 proc. do 5,2 tys. ton oraz o 20 proc. do 950 ton.
W maju br. Australia wyeksportowała także 13,1 tys. ton mięsa baraniego, tj. o 23 proc. mniej niż rok wcześniej. Dostawy na Bliski Wschód obniżyły się o 14 proc. do 3,7 tys. ton, natomiast wywóz do Chin spadł o 42 proc. do 3,3 tys. ton. Zwiększył się za to eksport tego gatunku mięsa do krajów Południowo-Wschodniej Azji, o 12 proc. do 2,3 tys. ton.