Rosyjski rząd zaczyna interwencję. Uwolni część zgromadzonych zapasów ziarna, by ulżyć rodzimym hodowcom i nieco ostudzić gorącą atmosferę na rynku. Ceny zbóż idą mocno w górę i jak twierdzą eksperci nawet największa od przeszło 100 lat susza nie uzasadnia takich podwyżek.
Według najnowszych raportów susza zniszczyła 20 procent upraw w skali kraju, ale w poszczególnych regionach straty sięgają nawet 50 procent. W rezultacie handlowcy codziennie zmieniają cenniki, mimo ze podstaw do paniki na rynku nie ma żadnych. Zapasy ziarna są rekordowe- na początku lipca wynosiły 24 miliony ton i nawet przekazanie 3 milionów ton na interwencję wiele w tej kwestii nie zmieni. Ekonomiści najbardziej obawiają się wpływu podwyżek cen zbóż na inflację. Oceniają, że susza i w następstwie wzrost cen ziarna dodadzą dwa punkty procentowe do i tak już wysokiego wskaźnika. To, co dzieje się w Rosji nie pozostaje bez wpływu również na światowy rynek. Na giełdzie zbożowo-paszowej w Chicago informacje o klęsce suszy w Federacji i powodziach w Kanadzie spowodowały znaczny wzrost kontraktów zbożowych.
---------------
Długo to trwało, ale sprawiedliwości stało się zadość. 30 milionów euro zapłaci hiszpański koncern spożywczy za oszustwa na rynku cukru. Proceder trwał przeszło dekadę do końca lat 90- tych. 12 menadżerów Ebro Puleva podrabiało dokumenty i wysyłało nadwyżki produkcyjne na eksport, tak by uniknąć płacenia podatków. Dostali za to od 9 miesięcy do 4 lat więzienia. Spółka twierdzi, że jest w pełni przygotowana na poniesienie kary finansowej i nie wpłynie to na jej tegoroczny bilans. Na Madryckiej giełdzie papierów wartościowych jej akcje spadły, ale nieznacznie. Jedna kosztuje niespełna 14 euro.
---------------
Centralne Włochy ogarnęła lawendowa gorączka. 80 kilometrów od Rzymu są największe plantacje tej aromatycznej rośliny. Ten region od lat konkuruje z francuską Prowansją. Uprawy są ekologiczne- nie używa się tu ani pestycydów ani herbicydów. Rolnicy mówią, że to właśnie sposób prowadzenia plantacji różni je od tych francuskich. Najbardziej drogocenny jest lawendowy olejek wykorzystywany między innymi w kosmetyce i medycynie naturalnej. Z 400 kilogramów kwiatów można uzyskać 8 litrów esencji. Jedna, litrowa butelka kosztuje ok. 50 dolarów. Włosi znani są także z niekonwencjonalnego wykorzystania lawendy. Dodają ją do różnego rodzaju potraw. Często łączą ją z rozmarynem, bo jest z tej samej rodziny roślin.