Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Rosja walczy z suszą

23 lipca 2010
Rosyjski rząd zaczyna interwencję. Uwolni część zgromadzonych zapasów ziarna, by ulżyć rodzimym hodowcom i nieco ostudzić gorącą atmosferę na rynku. Ceny zbóż idą mocno w górę i jak twierdzą eksperci nawet największa od przeszło 100 lat susza nie uzasadnia takich podwyżek.

Według najnowszych raportów susza zniszczyła 20 procent upraw w skali kraju, ale w poszczególnych regionach straty sięgają nawet 50 procent. W rezultacie handlowcy codziennie zmieniają cenniki, mimo ze podstaw do paniki na rynku nie ma żadnych. Zapasy ziarna są rekordowe- na początku lipca wynosiły 24 miliony ton i nawet przekazanie 3 milionów ton na interwencję wiele w tej kwestii nie zmieni. Ekonomiści najbardziej obawiają się wpływu podwyżek cen zbóż na inflację. Oceniają, że susza i w następstwie wzrost cen ziarna dodadzą dwa punkty procentowe do i tak już wysokiego wskaźnika. To, co dzieje się w Rosji nie pozostaje bez wpływu również na światowy rynek. Na giełdzie zbożowo-paszowej w Chicago informacje o klęsce suszy w Federacji i powodziach w Kanadzie spowodowały znaczny wzrost kontraktów zbożowych.

    
    ---------------
    

Długo to trwało, ale sprawiedliwości stało się zadość. 30 milionów euro zapłaci hiszpański koncern spożywczy za oszustwa na rynku cukru. Proceder trwał przeszło dekadę do końca lat 90- tych. 12 menadżerów Ebro Puleva podrabiało dokumenty i wysyłało nadwyżki produkcyjne na eksport, tak by uniknąć płacenia podatków. Dostali za to od 9 miesięcy do 4 lat więzienia. Spółka twierdzi, że jest w pełni przygotowana na poniesienie kary finansowej i nie wpłynie to na jej tegoroczny bilans. Na Madryckiej giełdzie papierów wartościowych jej akcje spadły, ale nieznacznie. Jedna kosztuje niespełna 14 euro.

    
    ---------------
    

Centralne Włochy ogarnęła lawendowa gorączka. 80 kilometrów od Rzymu są największe plantacje tej aromatycznej rośliny. Ten region od lat konkuruje z francuską Prowansją. Uprawy są ekologiczne- nie używa się tu ani pestycydów ani herbicydów. Rolnicy mówią, że to właśnie sposób prowadzenia plantacji różni je od tych francuskich. Najbardziej drogocenny jest lawendowy olejek wykorzystywany między innymi w kosmetyce i medycynie naturalnej. Z 400 kilogramów kwiatów można uzyskać 8 litrów esencji. Jedna, litrowa butelka kosztuje ok. 50 dolarów. Włosi znani są także z niekonwencjonalnego wykorzystania lawendy. Dodają ją do różnego rodzaju potraw. Często łączą ją z rozmarynem, bo jest z tej samej rodziny roślin.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę