Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Rolniczy protest w Szczecinie zawieszony

20 czerwca 2012
Protest rolników w Szczecinie  został zawieszony do czasu zaplanowanego na początek lipca przyjazdu Ministra Rolnictwa .Przedstawiciele Międzyzwiązkowego Komitetu Protestacyjnego Rolników Woj. Zachodniopomorskiego 18 czerwca  rozmawiali z  Prezesem Agencji Nieruchomości Rolnych Leszkiem Świętochowskim.
Poniżej  przedstawiany  ustalenia z tego spotkania

USTALENIA ZE SPOTKANIA PREZESA ANR
PANA LESZKA ŚWIĘTOCHOWSKIEGO
Z PRZEDSTAWICIELAMI MIEDZYZWIĄZKOWEGO KOMITETU
PROTESTACYJNEGO ROLNIKÓW WOJEWÓDZTWA ZACHODNIOPOMORSKIEGO
KTÓRE ODBYŁO SIĘ W DNIU 18 CZERWCA 2012 r.
W SIEDZIBIE ANR OT W SZCZECINIE

Mając na uwadze realizację celów ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego związanych przede wszystkim ze wspieraniem przez ANR procesu powiększania gospodarstw rodzinnych, Przedstawiciele Komitetu Protestacyjnego MKPRWZ i Agencji Nieruchomości Rolnych ustalają co następuje:
1.  Wyeliminowanie z przetargów ograniczonych osób "nieuprawnionych"- tzw. "słupy".
Propozycja rozwiązania:
• zobowiązanie członków komisji przetargowych do szczególnej i wnikliwej analizy dokumentów przedkładanych przez osoby chcące wziąć udział w przetargu ograniczonym, w celu wyeliminowania "figurantów",
• jeśli zachodzi uzasadniona wątpliwość potwierdzona dowodami, na występowanie w przetargach ograniczonych osób podstawionych, przetargi będą odwoływane lub unieważniane, Agencja nie będzie dopuszczać takich osób do uczestnictwa w przetargach,
• przeprowadzenie szkolenia dla urzędników gmin potwierdzających oświadczenia do uczestnictwa w przetargach ograniczonych,
•  propozycja zmiany ustawy - możliwość nabycia przez jedną osobę, w całym okresie, łącznie z posiadanym areałem do 300 ha użytków rolnych od ANR,
•  publikacja ogłoszeń przetargowych na przetarg ograniczony w terminie nie późniejszym niż 35 dni od daty przetargu, w celu umożliwienia komisjom dokonania wnikliwszej analizy dokumentacji składanej przez osoby ubiegające się o dopuszczenie do przetargów ograniczonych.
2. Przedłużanie umów dzierżaw w celu utrzymania płynności finansowej gospodarstw.
Propozycja rozwiązania:
• na uzasadniony wniosek dzierżawcy, po uzyskaniu pozytywnej opinii Izby Rolniczej,
• szczegóły rozszerzenia wytycznych zostaną dopracowane przy udziale Rady Społecznej przy Prezesie ANR i Ministerstwa Rolnictwa.
3. Wstrzymanie sprzedaży z dzierżawcami.
Propozycja rozwiązania:
Nieruchomości obciążone aktywną umową dzierżawy, w których dzierżawcą jest rolnik indywidualny w rozumieniu ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego, nie podlegają sprzedaży w trybie przetargowym
4.  Przeprowadzanie przetargów ograniczonych na dzierżawę na wniosek Izby Rolniczej:
Propozycja rozwiązania: w związku z ustawowym obowiązkiem przeprowadzenia w pierwszej kolejności przetargu ograniczonego na sprzedaż nieruchomości, w przypadku gdy pierwszy przetarg ograniczony na sprzedaż będzie nieskuteczny, a nie ma wniosków innych grup uprawnionych do uczestnictwa w przetargach ograniczonych, nieruchomość zostanie wystawiona do przetargu ograniczonego na dzierżawę, na zasadny wniosek Izby Rolniczej.
5. Możliwość nabywania gruntów przez dzierżawców korzystających z prawa pierwszeństwa nabycia z możliwością rozłożenia ceny sprzedaży na raty i zastosowaniem oprocentowania w wysokości 2%.
Propozycja rozwiązania: Zastosowanie oprocentowania w wysokości 2% dla osób spełniających kryterium rolnika indywidualnego, którzy wydzierżawili nieruchomość w drodze przetargowej.
6. Powiadamianie dzierżawców o konieczności składania wniosków z co najmniej 3 miesięcznym wyprzedzeniem w przypadku zamiaru przedłużania umowy dzierżawy.
Propozycja rozwiązania: Agencja wyśle do wszystkich dzierżawców pisma informujące o konieczności składania wniosków o przedłużenie umowy dzierżawy w ustawowym trzymiesięcznym terminie w przypadku zamiaru dalszego dzierżawienia nieruchomości.
Komitet protestacyjny podniósł jeszcze następujące kwestie, które winny zostać rozpatrzone przez ANR lub Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi w zakresie:
• Możliwości      uznania umowy dzierżawy jako pełnoprawnej formy rozdysponowania gruntów,
• Możliwości ograniczenia ilości działek możliwych do wylicytowania w danym przetargu do jednej,
• Weryfikacji stanowiska ANR w zakresie zabezpieczenia umów sprzedaży nieruchomości rolnych, postulat Komitetu hipoteka i weksel,
• Weryfikacji stanowiska ANR w zakresie wysokości nowych czynszów zabezpieczeń w przypadku przedłużania umów dzierżawy.
Ponadto wystąpiono z wnioskiem by nie dopuszczono do ukarania karami administracyjnymi przez ANR uczestników protestu.
Propozycja rozwiązania: Zapewnienie o braku takich restrykcji związanych z działalnością ANR wobec osób uczestniczących w proteście.
Szczecin, dn. 18 czerwca 2012r.
    Prezes ANR                                                               Przewodniczący MKPRWZ
Leszek Świętochowski                                                           Edward Kosmal



POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę