Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Rolnicza S: Protest po 20 marca, jeśli nie będzie rozmów z rządem

3 marca 2009
NSZZ Rolników Indywidualnych "Solidarność" zapowiada, że jeżeli do 20 marca rząd nie podejmie rozmów ze związkowcami o sytuacji w rolnictwie i stawianych przez związek postulatach, wówczas zdecyduje o przeprowadzeniu akcji protestacyjnej.
"To pierwszy rząd, który takich rozmów unika, nie chce się spotkać z naszym związkiem" - powiedział na konferencji we wtorek szef związku, senator PiS Jerzy Chróścikowski. Zaznaczył, że swoje postulaty NSZZ Rolników Indywidualnych "Solidarność" zgłosiła rok temu.

"Premier i rząd rozmawiają ze wszystkimi - z bankami, przemysłem, pracownikami, pracodawcami, a z rolnikami nie chcą rozmawiać. Obawiamy się, że koszty tego kryzysu najbardziej dotkną polską wieś" - mówił szef związku.

W lutym 2008 roku związek domagał się m.in. sprawdzenia, czy sieci handlowe nie stosują praktyk monopolistycznych, skutecznej kontroli weterynaryjnej w imporcie mięsa, ograniczenia rozwoju farm wielkoprzemysłowych, wsparcia rozwoju rynku biopaliw, zwiększenia zwrotu akcyzy na paliwa oraz ustalenia zasad określających wzrost cen środków do produkcji rolnej.

Związek opowiada się za zmianami w składkach emerytalnych Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS), ale jest przeciw podwyższaniu składek bez podnoszenia świadczeń. "Jeśli gospodarstwa rodzinne o większej powierzchni - np. do 100 ha mają płacić wyższe składki, to powinny też otrzymywać wyższe świadczenia emerytalne" - uważa rolnicza "S".

Chróścikowski poinformował też, że przedstawiciele związku opowiedzą się przeciw podniesieniu z 78 do 90 zł miesięcznej składki na ubezpieczenie wypadkowe rolników w KRUS.

Rolnicy ostrzegają przed załamaniem produkcji cukru i uprawy buraków cukrowych w Polsce oraz przeniesieniem limitów produkcji do firm, które są właścicielami polskich cukrowni - do Niemiec czy Wielkiej Brytanii.

"Rolników zachęca się do rezygnowania z upraw, limity przenosi się za granicę, a tymczasem trzeba importować cukier do Polski" - mówił Chróścikowski.

W ocenie rolników, podobna sytuacja może dotyczyć rynku skrobi ziemniaczanej - rolnicy będą ograniczać produkcję ziemniaków przerabianych na skrobię i ten produkt również trzeba będzie importować.

Związkowcy podkreślali też, że rolnicy nie mogą uzyskać kredytów preferencyjnych. Jak mówił Chróścikowski, banki nie chcą ich udzielać, bo - w ich ocenie - to im się nie opłaca.

W jego opinii, dla rolników nie do przyjęcia jest proponowana przez banki 4 proc. prowizja, którą rolnicy mieliby płacić bankom za taki kredyt.

"Może lepiej ograniczyć swoje zyski, a mieć jakiś obrót na tych kredytach niż nie udzielać ich wcale" - pytał szef NSZZ RI "S".

NSZZ RI "Solidarność" powstał na początki lat 80. ubiegłego wieku. Został zarejestrowany w maju 1981 r. Związek szacuje, że skupia 200 tys. członków w całym kraju.

POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę