MERCOSUR1
TSW_XV_2025

Rolnicy strajkują w Bydgoszczy

5 stycznia 2016
W sali sesyjnej Kujawsko - Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego 19 marca rolnicy rozpoczęli strajk okupacyjny. Jak udało się nam dowiedzieć będą tam przebywać tak długo ,aż uzyskają konkretne odpowiedzi na nurtujące pytania dotyczące przyszłości gospodarstw rolnych.
Chłopski protest  jest reakcją na dramatyczną sytuację na polskiej wsi. Jak informuje Janusz Walczak , przewodniczący NSZZ Rolników Indywidualnych ,,Solidarność’’w województwie kujawsko pomorskim rolnicy spotkali się z wojewodą Ewą Mes, by po obchodach 31 rocznicy strajku chłopskiego poruszyć aktualny temat związany z ich sytuacją. Wojewoda zlekceważyła manifestujących ostentacyjnie wychodząc z sali. . W proteście uczestniczy również Wojciech Mojzesowicz, rolnik z Gogolina  , były poseł i  minister rolnictwa.
Protestujący domagają się  przede wszystkim wsparcia ze strony państwa dla gospodarstw poszkodowanych przez tegoroczne mrozy oraz zwiększenia o połowę puli tzw. paliwa rolniczego w regionach dotkniętych  mrozami.
Strajk okupacyjny Urzędu Wojewódzkiego w Bydgoszczy rozpoczął się od dwugodzinnej blokady drogi krajowej nr 1 podczas , której  chłopi wręczali kierowcom kartki ze swoimi postulatami.
Blokujący drogę rolnicy wystosowali też list do premiera i ministra finansów , który zawiera 18 postulatów, których spełnienie powinno poprawić sytuacje polskiej wsi. Treść listu i postulatów prezentujemy poniżej

Samoobrona RP    
Niezależny Samorządny Związek Zawodowy  Rolników Indywidualnych "Solidarność"
Krajowy Związek Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych

KOMITET PROTESTACYJNY NIESZAWA



PANIE PREMIERZE TUSK
PANIE MINISTRZE ROSTKOWSKI
    Zadajemy pytanie - dlaczego po wyborach w których otrzymaliście poparcie 30 % ludności wsi podjęliście działania wyniszczania rolnictwa, tymi działaniami przyczyniacie  się do coraz wyższych cen żywności (dotyczy konsumentów). Mieszkańcy wsi przestali Wam wierzyć, dlatego też rozpoczynamy protesty w kraju. Ogłaszamy pogotowie strajkowe, jeżeli te rozwiązania nie pomogą – nie zostaną podjęte rozmowy rozpoczniemy strajk generalny włącznie z Warszawą od 10.06.2012 r.
Kierujemy postulaty niezbędne do podjęcia rozmów , a także zmiany ustawowe.
1.    Mówimy nie dla podwyższania wieku emerytalnego.
2.    Żądamy podjęcia rozmów dotyczących składki zdrowotnej
3.    Podniesienia wysokości emerytur rolnych do kwoty, która zabezpiecza godne życie.
4.    Konkretnej odpowiedzi dotyczącej KRUS.
5.    Obniżenia akcyzy na paliwo rolne lub zwiększenia dopłat do paliwa do wysokości zgodnych z dyrektywą UE.
6.    Powołania Funduszu Gwarancyjnego – łącznie z monitorowaniem firm, które bezkarnie oszukują rolników nie płacąc za płody rolne , żywiec, owoce.
7.    Żądamy aby Rząd podjął działania dotyczące dopłat obszarowych takich jak w krajach starej 15.
8.    Żądamy przejrzystych stawek podatku rolnego na zasadzie stawki z ostatnich 3 lat – rozpoczęcie rozmów dotyczących podatku dochodowego ryczałtowego.
9.    Żądamy przywrócenia dopłat obszarowych dotyczących nowelizacji ustawy w której została obniżona krajowa dopłata o 10% w roku 2012-2013 dla gospodarstw powyżej (5000 euro).
10.    Żądamy dopłat do kredytów rolniczych łącznie z kredytami na zakup ziemi.
11.    Żądamy ujednolicenia cen skupu produktów rolnych, zwierzęcych, drobiowych – ceny takie funkcjonują w krajach Unii Europejskiej.
12.    Proponujemy aby produkty na półkach sklepowych były dobrze oznakowane w zakresie nazwy producenta – aby konsument miał świadomość co kupuje).
13.    Żądamy powołania komisji klęskowej – umożliwienie powtórnego zakupu zbóż z dopłatą do materiału siewnego.
14.    Żądamy zakazu importu i produkcji zbóż modyfikowanych genetycznie.
15.    Żądamy aby NIK zbadała motywy drastycznego wzrostu cen nawozów sztucznych
16.    Żądamy odwołania głównego lekarza weterynarii -  dioksyny, sól, susz jajeczny, świadectwa pochodzenia zwierząt.
17.    Żądamy ustawy dotyczącej odszkodowań za linie energetyczne, gazowe przechodzące na prywatnych gruntach (utrudniających uprawę i wykonywanie prac agrotechnicznych).
18.    Oczekujemy, że Rząd podejmie dyskusje i dialog  dotyczący budowy Elektrowni Atomowych (jesteśmy przeciwni budowy) - proponujemy  uelastycznienie przepisów do budowy Elektrowni wiatrowej elektrowni wodnych i  wykorzystania źródeł geotermalnych.

    Mamy nadzieję, że Rząd podejmie działania  poprzez dialog i rozmowy z Izbami Rolniczymi, Związkiem Zawodowym po to aby nie doprowadzić do kolejnych decyzji które nie korzystnie wpłynęły na Polską wieś. 
Obecne działania Rządu dotyczące rolnictwa doprowadzą mieszkańców wsi do podjęcia decyzji o emigracji do innych Państw w celu lepszego oraz godnego  życia.

POWIĄZANE

Noworoczne obniżki cen paliw, o których pisaliśmy ostatnio, należą już do przesz...

Według danych FGIS "Argus-Fito" według stanu na 15 grudnia od początku 2024 roku...

Rok 2024 stał się rekordowy dla ukraińskiego przemysłu cukrowniczego – krajowi p...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę