biogaz_09_2025
biogaz, biometan, biopaliwa_ptak 2025

Rolnicy nie maja powodów do zadowolenia

5 stycznia 2016
Wyniki przeprowadzonego przez Główny Urząd Statystyczny badania koniunktury w gospodarstwach rolnych pokazują, że biorąc pod uwagę salda odpowiedzi na pytania dotyczące ogólnej sytuacji gospodarstw rolnych, opłacalności produkcji rolnej oraz popytu na produkty rolne, w ocenie rolników zmiany koniunktury jakie miały miejsce w II półroczu ub. roku koniunktura w użytkowanych przez nich gospodarstwach rolnych, kształtowała się niekorzystnie. Pesymistyczne były również prognozy dotyczące I półrocza 2014 r. Należy jednak podkreślić, że opinie rolników były mniej negatywne niż w VI i XII 2012 r. oraz w VI 2013 r.
- Opinie rolników dotyczące koniunktury w gospodarstwach rolnych uzależnione były od formy prawnej gospodarstwa rolnego, powierzchni użytków rolnych, ukierunkowania produkcyjnego gospodarstw rolnych, rodzaju prowadzonych upraw i gatunków/grup użytkowych utrzymywanych zwierząt gospodarskich, a także od wieku i wykształcenia osoby kierującej gospodarstwem – informuje GUS.

Rolnicy negatywnie ocenili bieżącą opłacalność produkcji rolniczej. Jednak saldo odpowiedzi poprawiło się i wynosiło minus 4,3 p. proc. wobec minus 9,5 p. proc. w czerwcu 2013 r. i wobec minus 11,4 p. proc. w grudniu 2012 r. Najbardziej pesymistyczni, podobnie jak w I półroczu 2013 r., byli użytkownicy gospodarstw wielokierunkowych, a najmniej - gospodarstw ukierunkowanych na produkcję zwierzęcą, gdzie przewaga opinii pozytywnych nad negatywnymi wynosiła 6,7 p. proc. Tylko ok. 18% respondentów stwierdziło, że prowadzenie produkcji rolniczej jest opłacalne. Byli to przede wszystkim użytkownicy gospodarstw o powierzchni co najmniej 15 ha użytków rolnych, a także producenci specjalizujący się w uprawie roślin przemysłowych, w szczególności buraków cukrowych, 10  prowadzących uprawy warzyw gruntowych, uprawy pod osłonami i prowadzących plantacje drzew i krzewów owocowych. Dodatnie saldo wykazały również gospodarstwa specjalizujące się w chowie bydła mlecznego oraz drobiu z przeznaczeniem na produkcję mięsa.



POWIĄZANE

W obliczu dynamicznych zmian na rynku surowców roślinnych, sektor paszowy w Euro...

W sezonie 2024/25 Unia Europejska wyłania się jako kluczowy światowy importer śr...

Lato w polu nie zna odpoczynku. To czas intensywnej pracy, gdy każda godzina ma ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę