Komisja Europejska zapowiada pomoc dla rolników poszkodowanych wyniku rosyjskiego embarga na produkty rolne pochodzące z Unii Europejskiej.
- Producenci w całej Unii Europejskiej mogą czuć się bezpieczni, obserwujemy każdy sektor i każdy rynek i jeśli tylko pojawi się istotne ryzyko, będę reagować. W ramach zreformowanej Wspólnej Polityki Rolnej dysponujemy finansowymi i prawnymi instrumentami do przeprowadzenia europejskiej akcji razem z państwami członkowskimi - mówi Dacian Ciolos, komisarz UE ds. rolnictwa.
Jak udało się nam dowiedzieć Komisja Europejska 14 sierpnia odbyła bardzo potrzebną dyskusję z ekspertami państw członkowskich na temat potencjalnego wpływu ogłoszonych w zeszłym tygodniu rosyjskich ograniczeń na import niektórych produktów rolnych.
Dyrekcja Generalna ds. Rolnictwa w trakcie spotkania zaprezentowała wstępne analizy dot. tradycyjnych dróg handlu, aktualnej sytuacji rynkowej w poszczególnych sektorach, potencjalnych alternatywnych możliwości zbytu oraz potencjalnych wpływów tych środków w szerszym zakresie rynkowych. W trakcie spotkania Komisja zaproponowała, aby w najbliższych miesiącach spotkania z państwami członkowskimi odbywały się co tydzień, aby móc na bieżąco dyskutować o sytuacji i monitorować jej rozwój we wszystkich sektorach dotkniętych problemem, jako uzupełnienie stale prowadzonej komunikacji pisemnej.
Komisja przedstawiła też wstępną analizę głównych sektorów, których dotyczą rosyjskie ograniczenia – owoców, warzyw, produktów mlecznych i mięsnych. Państwa członkowskie również przedstawiły pewne dane i wskazały sektory, które najprawdopodobniej zostaną najbardziej dotknięte.
Podczas spotkania uzgodniono, że najpilniejsze działania należy podjąć w związku z embargiem na niektóre łatwo psujące się warzywa, na które sezon już się rozpoczął i których kluczowy rynek eksportowy nagle został zamknięty, bez możliwości znalezienia dla niego oczywistej alternatywy.
Komisja zamierza tak szybko jak to możliwe przeprowadzić pełna analizę potencjalnego wpływu rosyjskich sankcji na konkretne sektory w UE. Zostanie ona przedstawiona państwom członkowskim i Parlamentowi Europejskiemu w celu ułatwienia dalszej politycznej dyskusji na ten temat.
9234329
1