Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Rolnicy chętniej korzystają z Internetu

26 lipca 2005
Rolnicy coraz chętniej korzystają z Internetu - zauważyła KRUS. Rano, przed obrządkiem, w sieci szukają wchodzących przepisów, unijnych programów, kupców na swoje towary i nowych pomysłów na działalność.

Na stronie KRUS można znaleźć m.in. informacje dotyczące ubezpieczeń rolniczych czy wypłaty zasiłków.

Rekord wejść na naszą stronę w ciągu kilku dni w czasie zmiany przepisów w maju 2004 r. wyniósł 125 tys. –  twierdzi Maria Lewandowska, rzeczniczka KRUS. Dziś, kiedy zmienia się coś w systemie ubezpieczenia rolniczego, mamy średnio kilkanaście tysięcy wizyt dziennie. Coraz więcej pytań rolnicy przysyłają mailem.

Konkret i wychodzą

Zainteresowanie rolników Internetem potwierdzają pracownicy Ministerstwa Rolnictwa, ośrodków doradztwa czy izb rolniczych. Chłopi korzystają z komputerów własnych, sąsiadów, w gminie i szkole.

I do nas coraz więcej pytań od rolników przychodzi mailem –  potwierdza Dariusz Mamiński z Ministerstwa Rolnictwa. Nie ma jednak danych o liczbie komputerów w gospodarstwach.

U nas widać dokładnie to samo –  obserwuje Jakub Osina z Lubelskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego. Dla młodych, lepiej wykształconych, korzystających z unijnych funduszy Internet to standard. Starsi oswajają się z nim przez dzieci.

Według CBOS (nie robił specjalnych badań rolników, ale ogółu Polaków, a grupa rolników była niewielka) jeszcze w 2004 r. roku komputer w domu miało 24 proc. badanych rolników, a dostęp do Internetu tylko 8 proc. Tegoroczne dane mówią, że 33 proc. badanych rolników ma komputer, a 13 proc. dostęp do sieci. Podczas gdy 41 proc. ogółu Polaków ma komputer, a 24 proc. dostęp do Internetu.

Ze statystyk strony internetowej KRUS wynika, że wchodzą na nią najczęściej użytkownicy z województw mazowieckiego, małopolskiego i lubelskiego. Najrzadziej opolscy. Czytają zwykle w weekend, a jeśli w dzień powszedni, to wcześnie rano, najwyżej do szóstej. Szukają konkretnych tematów, przeczytają i wychodzą.

Kafejka na wsi

Czego szuka rolnik w sieci? 54-letni Zbigniew Banaś z podkrakowskich Bibic w gminie Zielonki, zanim kupi części do ciągnika, prosi syna, by zajrzał do Internetu. Przynajmniej w cenach się rozeznam –  mówi Banaś. Na ośmiohektarowym gospodarstwie po ojcu uprawia zboża, warzywa i ziemniaki. Synowie namówili go na komputer i założyli stronę WWW. Na razie dzięki niej zyskał tylko jednego kupca. Ale często piszą do niego ludzie, których interesują ogromne ilości, a tyle on nie jest w stanie im wyprodukować.

Sołtys jego wsi Anna Zabiegaj tłumaczy: - W siedzibie rady sołectwa otworzyliśmy kafejkę. Gdy ktoś nie ma jak Banaś komputera w domu, za złotówkę za godzinę może tu skorzystać z Internetu. Przychodzą młodzi i starzy. Starsi proszą młodych, żeby im pomóc przy komputerze - twierdzi pani sołtys.

Agencja Martin & Jacob specjalizująca się w marketingu rolniczym sprawdziła na zamówienie grupy klientów, jak rolnicy postrzegają Internet. Z ubiegłorocznego badania Agribus (próba 1008 gospodarstw powyżej 15 ha) wynikło, że Internet to źródło wiedzy przede wszystkim dla młodszego pokolenia uprawiającego większe areały. Dostęp do Internetu zadeklarowało 14,88 proc. rolników.

Obok ustaw, wniosków i formularzy szukają w sieci także ostrzeżeń przed szkodnikami i chorobami - tłumaczy prezes agencji Marcin Chrobot.

Dużo szperam na stronach agencji dotyczących dopłat, nowych programów, jakie wnioski gdzie składać i jakie są wymagania –  mówi młody rolnik z okolic Kościana cytowany przez Martin & Jacob.

Starszy rolnik spod Karlina w Zachodniopomorskiem: Gdy potrzebuję jakiś temat, to idę do syna na komputer i on mi ściąga ze strony. Ja mu daję zadanie, a on mi szuka i ma zabawę (za Martin & Jacob).

W Dolnośląskiej Izbie Rolniczej, która wraz z Pierwszym Portalem Rolnym zachęca rolników do kształcenia się przez Internet, usłyszeć można: -Mówienie, że to masowe, byłoby jeszcze przesadą, ale na pewno rolnicy korzystają z Internetu coraz chętniej.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę