CTR_2024
TSW_XV_2025

Rolnictwo rodzinne w XXI wieku

5 stycznia 2016
Z  okazji ustanowienia przez Organizacje Narodów Zjednoczonych roku 2014 rokiem rolnictwa rodzinnego Instytut Rozwoju Wsi i Rolnictwa PAN oraz Instytut Socjologii UJ organizują 26 września 2014 roku  konferencje naukową, poświęcona tej problematyce. Jej celem jest ukazanie zróżnicowania tego zjawiska w świecie a na tym tle polskiego rolnictwa rodzinnego i jego specyficznych problemów, wynikających z ułomnej modernizacji po II wojnie światowej, żywiołowej akomodacji do warunków gospodarki rynkowej po 1989 roku oraz „wielofunkcyjnego” rozwoju w społeczeństwie ponowoczesnym.

Konferencja ta odbędzie się w Centralnej Bibliotece Rolniczej przy ul. Krakowskie Przedmieście 66 w Warszawie. Przedmiotem analiz i dyskusji w ramach konferencji chcielibyśmy uczynić nie tylko kierunek i dynamikę ewolucji rodzinnych gospodarstw w ostatnim ćwierćwieczu, ale także sposoby ich integracji z gospodarka narodową (i globalną), funkcje jawne i ukryte różnych typów tych gospodarstw, szanse w konkurowaniu w przedsiębiorstwami rolnymi, mechanizmy wpływu na politykę wobec wsi i rolnictwa, itp.

Organizatorzy  zakładają , że konferencja przyczyni się do pogłębienia wiedzy o najbardziej współczesnych przeobrażeniach interesującego nas zjawiska społecznego, jakim jest właśnie rodzinne gospodarstwo rolne jako pewna forma organizacji produkcji.

- Będzie to konferencja międzynarodowa, jednodniowa, dwujęzyczna z tłumaczeniem symultanicznym. Uczestnictwo w konferencji jest bezpłatne. Referaty oraz głosy w dyskusji zostaną wydane jako numer specjalny kwartalnika „Wieś i Rolnictwo”.
 Konferencja jest podzielona na dwie części. Pierwszą część proponujemy zatytułować, nawiązując do tytułu klasycznej publikacji Williama Thomasa i Floriana Znanieckiego, jako: „Rolnik rodzinny w Europie i Ameryce”. Jej celem byłoby naszkicowanie ogólniejszych tendencji dotyczących współczesnych problemów rolnictwa rodzinnego na świecie, ze szczególnym uwzględnieniem dwóch regionów, tj. Unii Europejskiej oraz Ameryki Północnej (USA, Kanada). Regiony te zostały dobrane w sposób celowy jako obszary najbardziej zaawansowanego technicznie rolnictwa w skali całego świata. Sesja druga, zatytułowana „Od represyjnej tolerancji przez opresyjną wolność do …?” skoncentruje się na problematyce rolnictwa rodzinnego w Europie Środkowo-Wschodniej ze szczególnym uwzględnieniem sytuacji w Polsce – informuje Instytut Rozwoju Wsi i Rolnictwa PAN.


POWIĄZANE

Po debacie z Ursulą von der Leyen na temat jej nowego zespołu i programu, posłow...

Jak podaje АПК-Информ, Ukraiński koncern drobiowy MHP rozbudowuje system kontrol...

Grupa Wielton koncentruje się na zagwarantowaniu odpowiedniego obłożenia produkc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę