Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Rok 2004 pierwszym od 7 lat rokiem poprawy dochodów rolniczych

29 listopada 2004

Rok 2004 będzie zapewne pierwszym od 7 lat rokiem wyraźnej poprawy dochodów rolniczych, głównie dzięki skutkom integracji Polski z UE - przypuszczają autorzy raportu "Polska wieś po wejściu do Unii Europejskiej", zaprezentowanego w piątek w Warszawie.

Jak informuje raport, w ubiegłych latach poprawiała się efektywność wytwarzania w rolnictwie, natomiast relacje cen były niekorzystne dla rolnictwa. W roku bieżącym relacje cen dla rolnictwa poprawiły się, a 1,4 mln gospodarstw otrzyma unijne płatności bezpośrednie.

Już w pierwszym miesiącu po integracji eksport rolno-spożywczy do UE wzrósł o 25 proc. Sprawnie przebiega też realizacja przedakcesyjnego programu SAPARD. Do połowy 2004 roku podpisano ponad 20 tys. umów o realizację projektów finansowanych w ramach tego programu.

W Polsce szybko rośnie liczba gospodarstw ekologicznych; ich liczba potroiła się w ciągu trzech lat i wynosiła w 2003 roku około 2 tys.

Na obszarach wiejskich w 2002 roku mieszkało 38,2 proc. ludności kraju. Odsetek ten jest wyższy niż w większości krajów UE. Od 2000 roku utrzymuje się nadwyżka migracji z miasta na wieś, w 2002 roku nadwyżka ta wynosiła 18 tys. osób.

Systematycznie zmniejsza się rola rolnictwa jako głównego źródła utrzymania ludności wiejskiej. Tylko 17,6 proc. mieszkańców wsi utrzymuje się wyłącznie lub głównie z działalności rolniczej. Wzrósł odsetek otrzymujących się z niezarobkowych źródeł dochodu (renty, emerytury, zasiłki) - podaje raport.

W użytkowaniu rolniczym znajduje się ponad 19 mln ha, co stanowi 62 proc. powierzchni kraju. Prawie 95 proc. użytków rolnych jest w użytkowaniu sektora prywatnego. Mniej niż 50 proc. gospodarstw rolnych w kraju produkuje głównie na rynek, a za kwotę powyżej 100 tys. zł sprzedaje zaledwie co 20 gospodarstwo. Ponad 3 mln ha to odłogi, ugory lub nieużytkowane łąki i pastwiska, które stanowią w sumie prawie 19 proc. użytków rolnych.

Jak podaje raport, w sezonie 2003-2004 (od wiosny 2003 do wiosny 2004) nastroje były w Polsce bardzo złe, a pesymizm mieszkańców wsi i zmienność ich nastrojów społecznych były nawet większe niż w pozostałej części społeczeństwa.

Od lutego 2004 notowana jest poprawa nastrojów na wsi, w tym stosunku do UE. Przewaga pesymizmu związanego z rezultatami akcesji, pogłębiająca się do tej daty, zmieniła się w przewagę optymizmu, rejestrowaną w badaniach opinii publicznej po 1 maja 2004 roku.

Wpływ na to miało większy napływ środków unijnych w ramach programu SAPARD, wzrost cen wielu produktów sprzedawanych przez rolników, bliska perspektywa otrzymania płatności bezpośrednich i innych środków pomocowych oraz lepsze upowszechnienie informacji o skutkach akcesji dla rolników i mieszkańców wsi.

W sferze politycznej, na początku roku 2004 na wsi największym poparciem cieszyła się Samoobrona, która w kwietniu mogła liczyć nawet na 45 proc. wiejskiego elektoratu. Notowania tej partii spadły jednak do 20-25 proc. w czerwcu 2004, a wzrosło poparcie dla Ligi Polskich Rodzin, PO i PSL.

W Polsce obserwuje się względnie trwały podział wsi na regiony prawicowe, lewicowe i "ludowcowe". Nowym zjawiskiem na polskiej wsi jest wydatny wzrost nurtu liberalnego, zwłaszcza reprezentowanego przez Platformę Obywatelską - zauważają autorzy raportu.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę