Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Rekordowy przerób rzepaku, produkcja oleju i pasz rzepakowych w Polsce w 2009 r.

24 lutego 2010
Według najnowszych danych zebranych przez Polskie Stowarzyszenie Producentów Oleju krajowy przerób rzepaku był rekordowy w 2009 r. i wyniósł ok. 2,4 mln ton rzepaku.
Dwanaście firm olejarskich zrzeszonych w PSPO przerobiło w 2009 r. 2,3 mln ton nasion rzepaku, co stanowiło ok. 96% krajowego przerobu. Stowarzyszenie szacuje, że firmy jeszcze nie zrzeszone przerobiły dodatkowe 100 tys. ton rzepaku.
„Wiele firm z naszej branży odnotowało w ubiegłym roku rekordowe ilości przerobu rzepaku w swoich olejarniach, czemu sprzyjała m.in. dostępność surowca dzięki rekordowym zbiorom rzepaku” mówi dr inż. Roman Rybacki prezes zarządu PSPO.
W naszym kraju wzrosły też moce przerobowe dzięki nowym inwestycjom. Przerabiamy dziś ponad 700 tys. ton rzepaku więcej niż w 2006 r. W stosunku do 2008 roku to wzrost o ponad 10% i ponad 40% względem 2006 r. Od kilku lat obserwujemy też istotny wzrost produkcji rzepaku.
Podstawowym produktem firm olejarskich jest olej rzepakowy, którego w zależności od zastosowanej technologii wydobywa się z nasion ok. 33-42%. W 2009 r. padł rekord i wyprodukowano aż 930 tys ton oleju, to wzrost  aż o 1/3 w przeciągu 3 ostatnich lat. Olej rzepakowy dzięki rozwojowi rynku biopaliw został w znacznej mierze zagospodarowany w kraju. PSPO szacuje, że jego eksport nie przekroczył 200 tys. ton.
Drugim ważnym produktem przerobu nasion rzepaku jest śruta i makuch rzepakowy. Firmy zrzeszone w PSPO wyprodukowały w 2009 r.:
1,2 mln ton poekstrakcyjnej śruty rzepakowej
130 tys. ton makuchu rzepakowego
PSPO szacuje, że eksport pasz rzepakowych w 2009 r. przekroczył 500 tys. ton, a więc stanowił ok. 40% produkcji.




POWIĄZANE

Zgodnie z opublikowanymi dzisiaj danymi GUS nominalna dynamika sprzedaży detalic...

Zgodnie z danymi GUS produkcja sprzedana przemysłu w przedsiębiorstwach zatrudni...

Ustawa o dzierżawie, Wspólna Polityka Rolna i Zielony Ład, instrumenty finansowe...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę