W Warszawie planowane jest wprowadzenie rejestracji pojazdów przez Internet. Niewykluczone, że stanie się to już po koniec roku - poinformował w środę PAP dyrektor Biura Administracji i Spraw Obywatelskich Urzędu m.st. Warszawy Jakub Skiba.
W Warszawie planowane jest wprowadzenie rejestracji pojazdów przez Internet. Niewykluczone, że stanie się to już po koniec roku - poinformował w środę PAP dyrektor Biura Administracji i Spraw Obywatelskich Urzędu m.st. Warszawy Jakub Skiba. Możliwość rejestracji samochodu on-line, jako pierwszy w Polsce, wprowadził 11 sierpnia urząd miasta w Gdańsku.
Planujemy wprowadzić takie udogodnienie jak w Gdańsku, tylko że w Warszawie jest 18 dzielnic, a dwie z nich nie mają jeszcze podłączenia do Internetu" - oświadczył Skiba. "Trzeba też zauważyć, że w stolicy rejestrujemy wielokrotnie więcej samochodów –– dodał Skiba.
Skiba powiedział, że obecnie prowadzone są prace m.in. nad interaktywnym formularzem, niezbędnym do wprowadzenia systemu rejestracji on-line. "Liczę na to, że pod koniec roku ten system ruszy w całej Warszawie" - oświadczył.
W stolicy od października zeszłego roku drogą elektroniczną można zarejestrować działalność gospodarczą. Jednak zainteresowana osoba i tak musi przyjść do urzędu i złożyć podpis oraz przedłożyć stosowne dokumenty –– zaznaczył Skiba.
Jak poinformował koordynator prezydenta Gdańska ds. internetu Piotr Murawski, zainteresowanie nową formą rejestrowania pojazdów "jest olbrzymie". "W tej chwili wpływa ok. 50-60 elektronicznych wniosków o rejestrację pojazdów dziennie" - dodał.
Natomiast członek zarządu powiatu ciechanowskiego ds. kontaktów z mediami Piotr Siwanowicz powiedział, że od przyszłego roku planowane jest uruchomienie elektronicznego obiegu dokumentów w starostwie. W zależności od tego, jakie będą możliwości budżetowe – dodał.
Informatyk miasta Częstochowy i wiceprezes stowarzyszenia Miasta w Internecie Kajetan Wojsyk uważa, że jedną z przeszkód do tego, żeby sprawy urzędów załatwiać przez Internet, jest mentalność mieszkańców. Wiele osób, wiedząc o istnieniu różnych udogodnień, nie próbuje z nich korzystać, może z powodu przyzwyczajenia, może z lęku – powiedział.
Jego zdaniem inne przeszkody to opór urzędników oraz fakt, że niektóre systemy nie do końca pozwalają wykonać wszystko zdalnie. Czynności można wykonać elektronicznie do pewnego momentu, potem należy pójść do urzędu i posłużyć się dokumentem identyfikującym – wyjaśnił. Jak poinformował, w Częstochowie nie ma na razie możliwości rejestrowania pojazdów drogą elektroniczną. Informatyzacja to nie jest tylko kupowanie komputerów, to złożony i bardzo trudny proces - podkreślił.