MERCOSUR1
TSW_XV_2025

Reforma ruszyła

20 stycznia 2005

Ruszyła reforma Wspólnej Polityki Rolnej. Jej fundamentem jest uniezależnienie wielkości dopłat bezpośrednich od wielkości produkcji.

Unijna polityka rolna od lat faworyzowała tych, którzy produkowali dużo. W efekcie takie obrazki jeszcze nie dawno w Unii Europejskiej były dość częste. Protestujący farmerzy wysypywali swoje płody rolne na drogi, gdyż nie mieli gdzie ich sprzedać lub ceny były za niskie. Kolejnym skutkiem takiej polityki były problemy z jej jakością oraz rosnące lawinowo wydatki na rolnictwo. Gdy osiągnęły one połowę budżetu Unii, zaczęto przygotowywać reformę.

W czerwcu 2003 15 państw starej Unii Europejskiej zdecydowało o oddzieleniu wielkości subwencji od wielkości produkcji. Teraz miały one zależeć od wielkości gospodarstwa lub od średniej wielkości wypłat z kilku ostatnich lat. Reforma już przyniosła skutki mimo, że niektóre państwa takie jak np. Niemcy będą wprowadzać ją stopniowo przez 10 lat.

Dopłaty bezpośrednie są zagwarantowane w unijnym budżecie do roku 2013. Do tego czasu polscy i unijni rolnicy mogą być pewni, że za wyjątkiem rynku cukru, nic się zmieni. Ale co będzie po roku 2013 trudno powiedzieć. Do tego czasu do Unii wstąpi Bułgaria i Rumunia, w perspektywie kilkunastu lat dołączy prawdopodobnie Turcja. Budżet rolny na pewno się nie zwiększy, a chętnych do niego będzie więcej.


POWIĄZANE

Ten spór wciąż rozpala emocje Polacy uwielbiają święta, ale równie mocno kochają...

W dzisiejszym świecie innowacje technologiczne są na porządku dziennym. Każdego ...

‘Dlaczego chcesz się przebranżowić?’, to najnowszy konkurs przygotowany przez po...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę