Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Referendum i negocjacje unijne - wydarzeniem 2003 roku

29 stycznia 2004

Referendum i negocjacje unijne to zdaniem 58 proc. respondentów CBOS, najważniejsze wydarzenie dla Polski w zeszłym roku. Dla świata najważniejszym wydarzeniem, według ankietowanych, była wojna w Iraku i pojmanie Saddama Husajna.

58 proc. uczestników sondażu, spytanych o najważniejsze wydarzenie 2003 roku dla Polski, wskazało na fakty związane z naszym przystąpieniem do UE. Wymieniano przede wszystkim referendum akcesyjne, ale także dyskusję o podpisanym w 2000 r. traktacie nicejskim. Na kolejnym miejscu znalazł się udział Polski w operacji w Iraku - 8 proc. ankietowanych wskazało na to jako na najważniejsze wydarzenie zeszłego roku. Sprawa Rywina - zarówno w kontekście korupcyjnej propozycji, jak i prac sejmowej komisji śledczej, okazała się najważniejsza dla 3 proc. pytanych.

W dalszej kolejności respondenci CBOS wymieniali ogólnie korupcję i afery (2 proc.), 25-lecie pontyfikatu i działalność papieża Jana Pawła II (2 proc.), sytuację w ochronie zdrowia i problemy z Narodowym Funduszem Zdrowia, strajki rolników i kolejarzy, wypadek śmigłowca z premierem na pokładzie i wydarzenia sportowe: eliminacje do Mistrzostw Europy w piłce nożnej oraz sukcesy siatkarek (wszystkie sprawy - po 1 proc. wskazań).

7 proc. badanych uznało, że w zeszłym roku nie było dla Polski wydarzenia zasługującego na taką rangę, a 23 proc. odparło: trudno powiedzieć.

CBOS podaje, że w ubiegłych latach Polacy wskazywali na zakończenie negocjacji z UE oraz wizytę papieża (2002), wybory do parlamentu i zmianę rządu (2001), wybory prezydenckie i negocjacje akcesyjne z UE (2000), pielgrzymkę Jana Pawła II i przyjęcie Polski do NATO (1999), wybory samorządowe i reformę administracyjną kraju (1998), wybory parlamentarne i powódź (1997), Nobel dla Wisławy Szymborskiej i rozmowy ws. wstąpienia do UE i NATO (1996), wybory prezydenckie i rozmowy ws. wstąpienia do UE i NATO (1995), rozmowy ws. wstąpienia do NATO i UE (1994), upadek rządu Hanny Suchockiej, rozwiązanie parlamentu i przedterminowe wybory oraz powstanie rządu Waldemara Pawlaka oraz wyjście z Polski wojsk rosyjskich (1993), upadek rządu Jana Olszewskiego i powstanie gabinetu Suchockiej oraz traktat o stowarzyszeniu z EWG (1992).

55 proc. Polaków, spytanych o najważniejsze wydarzenie dla świata w minionym roku, wymieniło wojnę w Iraku i schwytanie Saddama Husajna. Na "walkę z terroryzmem" wskazało 8 proc. badanych. 3 proc. uznało za takie wydarzenie rozszerzenie UE. Dla 2 proc. najważniejszym wydarzeniem zeszłego roku na świecie była - podobnie jak w Polsce - działalność Jana Pawła II, jego podróże i jubileusz. Po 1 proc. badanych wskazało na trzęsienie ziemi w Iranie i epidemię SARS.

"Nie było takiego wydarzenia" - odpowiedziało 3 proc., 30 proc. odparło zaś: "trudno powiedzieć, nie wiem".

CBOS zapytał o najważniejsze wydarzenie 2003 r. dla Polski i dla świata od 9 do 12 stycznia 1057 dorosłych Polaków. To reprezentatywna próba losowa. Pytanie miało charakter otwarty, czyli ankieterzy nie sugerowali żadnej odpowiedzi - badani wskazywali ją sami.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę