Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

RBN o bezpieczeństwie energetycznym kraju

3 stycznia 2006
Na konieczność opracowania ustaw wychodzących naprzeciw sytuacjom kryzysowym oraz budowy gazoportu i zwiększenia krajowego wydobycia gazu wskazała Rada Bezpieczeństwa Narodowego, która zebrała się w poniedziałek na swym pierwszym posiedzeniu.

Według komunikatu Kancelarii Prezydenta, RBN zarekomendowała prezydentowi RP pilne podjęcie prac na ustawą o infrastrukturze kryzysowej oraz zakończenie prac nad ustawą o zarządzaniu kryzysowym i bezpieczeństwie obywateli. Rada wskazała również na konieczność bezzwłocznego podjęcia decyzji o budowie gazoportu oraz bezzwłocznego rozpoczęcia działań dotyczących dywersyfikacji dostaw gazu do Polski. Rada zarekomendowała także pilne zwiększenie wydobycia gazu z zasobów krajowych.

Prezydent Lech Kaczyński wręczył w poniedziałek nominacje nowo mianowanym członkom RBN. W jej składzie są: premier Kazimierz Marcinkiewicz, wicepremier i minister spraw wewnętrznych i administracji Ludwik Dorn, szef MON Radosław Sikorski, marszałkowie Sejmu i Senatu Marek Jurek i Bogdan Borusewicz oraz szef PiS Jarosław Kaczyński.

Kancelaria Prezydenta podała również, że L. Kaczyński odbył w poniedziałek telefoniczne konsultacje z prezydentem Ukrainy Wiktorem Juszczenką. Rozważano możliwe warianty rozwoju sytuacji, koncentrując się m.in. na przygotowaniach do spotkania przedstawicieli rządów w Komisji Europejskiej, które ma odbyć się 4 stycznia w Brukseli.

RBN obradowała w dniu, kiedy nastąpiły zakłócenia w dostawach rosyjskiego gazu do Polski i innych państw europejskich. To konsekwencja wstrzymania w niedzielę dostaw gazu na Ukrainę, która nie przyjęła warunków finansowych rosyjskiego Gazpromu.

Konflikt między Rosją a Ukrainą narastał od kilku tygodni. Strona rosyjska chciała podnieść cenę gazu, a Ukraina negocjowała, by podwyżkę z 50 do 230 dolarów za 1000 metrów sześciennych rosyjskiego gazu rozłożyć na dłuższy czas. Strony nie doszły jednak do porozumienia i Moskwa w niedzielę rozpoczęła procedury obniżania ciśnienia w gazociągach transportujących gaz na Ukrainę.

Rosyjsko-ukraiński konflikt wywołał w Polsce dyskusję o konieczności dywersyfikacji dostaw gazu. Jednym ze źródeł zaopatrzenia mogłyby być kraje arabskie, ale do odbioru gazu z tego kierunku potrzebna jest inwestycja w postaci portu przeładunkowego na Bałtyku. Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo chce w tym miesiącu wyłonić wykonawcę analiz projektu gazoportu. Koszt budowy terminala szacowany jest na ok. 500 mln. euro.

Mówi się też o możliwości zwiększenia wydobycia gazu krajowego, głównie ze złóż na pograniczu województw wielkopolskiego i lubuskiego. Według danych Państwowego Instytutu Geologicznego, krajowe wydobycie gazu w końcu 2004 roku wyniosło 5,2 mld m sześc., co stanowiło 43,2% naszego zapotrzebowania. W Polsce eksploatujemy 183 złoża, głównie w Wielkopolsce i na południowym wschodzie.

Z zagranicy sprowadzamy rocznie 6,2 mld m sześc. gazu, w tym 3,7 mld m sześc. z Rosji, ok. 1 mld m sześc. z Kazachstanu i 0,6 mld m sześc. z Turkmenistanu.


POWIĄZANE

20 listopada 2024 roku, w Warszawie odbyło się VI Posiedzenie Krajowej Rady Izb ...

Minister Polityki Agrarnej i Żywności Ukrainy Witalij Koval oraz Minister Rolnic...

Według stanu na 20 listopada od początku tego miesiąca koleją na Ukrainie przewi...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę