Według komunikatu Kancelarii Prezydenta, RBN zarekomendowała prezydentowi RP pilne podjęcie prac na ustawą o infrastrukturze kryzysowej oraz zakończenie prac nad ustawą o zarządzaniu kryzysowym i bezpieczeństwie obywateli. Rada wskazała również na konieczność bezzwłocznego podjęcia decyzji o budowie gazoportu oraz bezzwłocznego rozpoczęcia działań dotyczących dywersyfikacji dostaw gazu do Polski. Rada zarekomendowała także pilne zwiększenie wydobycia gazu z zasobów krajowych.
Prezydent Lech Kaczyński wręczył w poniedziałek nominacje nowo mianowanym członkom RBN. W jej składzie są: premier Kazimierz Marcinkiewicz, wicepremier i minister spraw wewnętrznych i administracji Ludwik Dorn, szef MON Radosław Sikorski, marszałkowie Sejmu i Senatu Marek Jurek i Bogdan Borusewicz oraz szef PiS Jarosław Kaczyński.
Kancelaria Prezydenta podała również, że L. Kaczyński odbył w poniedziałek telefoniczne konsultacje z prezydentem Ukrainy Wiktorem Juszczenką. Rozważano możliwe warianty rozwoju sytuacji, koncentrując się m.in. na przygotowaniach do spotkania przedstawicieli rządów w Komisji Europejskiej, które ma odbyć się 4 stycznia w Brukseli.
RBN obradowała w dniu, kiedy nastąpiły zakłócenia w dostawach rosyjskiego gazu do Polski i innych państw europejskich. To konsekwencja wstrzymania w niedzielę dostaw gazu na Ukrainę, która nie przyjęła warunków finansowych rosyjskiego Gazpromu.
Konflikt między Rosją a Ukrainą narastał od kilku tygodni. Strona rosyjska chciała podnieść cenę gazu, a Ukraina negocjowała, by podwyżkę z 50 do 230 dolarów za 1000 metrów sześciennych rosyjskiego gazu rozłożyć na dłuższy czas. Strony nie doszły jednak do porozumienia i Moskwa w niedzielę rozpoczęła procedury obniżania ciśnienia w gazociągach transportujących gaz na Ukrainę.
Rosyjsko-ukraiński konflikt wywołał w Polsce dyskusję o konieczności dywersyfikacji dostaw gazu. Jednym ze źródeł zaopatrzenia mogłyby być kraje arabskie, ale do odbioru gazu z tego kierunku potrzebna jest inwestycja w postaci portu przeładunkowego na Bałtyku. Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo chce w tym miesiącu wyłonić wykonawcę analiz projektu gazoportu. Koszt budowy terminala szacowany jest na ok. 500 mln. euro.
Mówi się też o możliwości zwiększenia wydobycia gazu krajowego, głównie ze złóż na pograniczu województw wielkopolskiego i lubuskiego. Według danych Państwowego Instytutu Geologicznego, krajowe wydobycie gazu w końcu 2004 roku wyniosło 5,2 mld m sześc., co stanowiło 43,2% naszego zapotrzebowania. W Polsce eksploatujemy 183 złoża, głównie w Wielkopolsce i na południowym wschodzie.
Z zagranicy sprowadzamy rocznie 6,2 mld m sześc. gazu, w tym 3,7 mld m sześc. z Rosji, ok. 1 mld m sześc. z Kazachstanu i 0,6 mld m sześc. z Turkmenistanu.