Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Raj dla historyków i wędkarzy

11 kwietnia 2006

Ciekawą propozycją dla  zmotoryzowanych amatorów wypoczynku na wsi powinna stanowić wyprawa do Orłowa w łódzkim. Jest to jedna z najstarszych  miejscowości na terenie powiatu kutnowskiego, o czym świadczy leżące u przeprawy przez Bzurę, w otoczeniu torfiastych łąk grodzisko wczesnośredniowieczne (X – XI wiek).

Dziś Orłów to niewielka wieś w gminie Bedlno, która lata świetności ma już dawno za sobą, a obecnie największym problemem dla większości mieszkańców jest przeżycie kolejnego miesiąca gospodarząc na kilku hektarach. Natomiast przed wiekami był ważnym ośrodkiem życia społecznego i politycznego. Od XIII wieku był siedzibą kasztelanii i jak dowiadujemy się z historycznych przed 384 uzyskał prawa miejskie i już w XIV wieku należał do grupy średnich miast w Polsce. Dlatego też stał się  stolicą siedzibą powiatu orłowskiego ,na terenie którego położony był Żychlin, Oporów oraz Kutno.

Został dopiero zlikwidowany 1867 roku ,a na jego miejsce został utworzony powiat kutnowski. W XVII i XVIII wyniku dużych pożarów Orłów podupadł i stracił prawa miejskie. Natomiast w czasie kampanii wrześniowej 1939 roku  podczas Bitwy nad Bzurą  we wsi oraz jej okolicach toczyły się ciężkie walki , po których pamiątką są żołnierskie mogiły na okolicznych cmentarzach. Dziś w Orłowie najcenniejszą pamiątką po dawnej świetności jest zbudowany około 1430 – 1453 roku w stylu gotyckim kościół o pod wezwaniem Bożego Ciała i św. Jadwigi. O jego obronnym charakterze świadczy znajdująca się od południowej strony wtopiona w fasadę okrągła baszta z licznymi otworami strzelniczymi.

Na zewnątrz świątyni obok wejścia głównego znajdują się dwie wmurowane  renesansowe płyty nagrobne z XVI wieku z herbem Ciołek oraz obok kościoła murowana dzwonnica z połowy XIX wieku i klasycystyczny grobowiec  właścicieli Orłowa rodziny baronów  Skarżyńskich. Najbardziej znanym przedstawicielem tego rodu był napoleoński generał Ambroży Skarżyński, który brał udział w bitwach pod Somosierrą oraz  Borodino oraz uczestniczył w powstaniu listopadowym. Ponadto we wsi znajdują się resztki dawnego ratusza oraz pałac.

Tutaj przystań powinni znaleźć również amatorzy wędkowania, ponieważ w nurtach przepływającej nieopodal Orłowa Bzury można złapać wspaniałe okazy ryb oraz  podziwiać piękną,  malowniczą okolicę . Wśród torfowych łąk można też posłuchać ciszy przeplatanej refrenem  ptasich treli.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę