Zaatakowane przez owady i grzyby kasztanowce już zaczynają tracić liście.
Mamy dopiero koniec czerwca, a na niektórych kasztanowcach rosnących przy ul. Piłsudskiego zaczynają schnąć liście. Jedno z drzew, od strony placu Konstytucji 3 Maja, jest już całkiem brązowe i zaczyna powoli tracić liście.
- W tym roku dzięki ostrej zimie szrotówek kasztanowcowiaczek zaatakował nieco później, ale i tak widoczne są już skutki jego działalności - mówi Andrzej Kuchcik z Miejskiego Zarządu Dróg i Komunikacji. Kuchcik podkreśla, że kasztanowce w tym miejscu są bardzo osłabione, dlatego łatwo padają ofiarą tego owada, a także grzybów i bakterii, które również są dla tego gatunku bardzo groźne. - Kasztanowce rosnące przy ulicy Piłsudskiego są już dosyć stare. Sądzę, że posadzono je na początku zeszłego wieku, mają więc jakieś sto lat. Dodatkowo rosną one w pasie drogowym, a drzewa znajdujące się w takich miejscach żyją nawet o połowę krócej niż np. te w parkach. Dzieje się tak, ponieważ do ich korzeni dociera znacznie mniej wody - wyjaśnia Kuchcik.
Zeszłej jesieni MZDiK posadził przy Piłsudskiego dwa nowe drzewa.
- Były to kasztanowce czerwone, bo ta odmiana jest bardziej odporna na ataki tego motyla. Niestety zostały one zniszczone przez wandali - opowiada Kuchcik. Na ich miejsce drogowcy posadzili nowe rośliny. - Tym razem białe, bo sadzonek kasztanowca czerwonego niestety już nie było w sprzedaży. Ale jeśli gdzieś uda nam się je kupić, to na jesieni je wymienimy - twierdzi Kuchcik.
Prawdopodobnie za kilka lat część dużych kasztanowców, które są ozdobą ul. Piłsudskiego, trzeba będzie wyciąć. - Niestety pewnie nie wytrzymają zbyt długo, ale tak naprawdę w przyrodzie może się zdarzyć wszystko. W zeszłym roku na jesieni kasztanowce przy ulicy Beliny-Prażmowskiego zakwitły. Wcześnie zaczęły tracić liście, ale kiedy trochę popadało, odżyły - mówi Kuchcik.
Ze szrotówkiem kasztanowcowiaczkiem walczyć można na kilka sposobów. Stosuje się specjalne szczepionki, opaski, do których przylepiają się motyle, a także usuwa się suche, opadłe liście, na których żerują larwy szkodnika. Jeśli jednak roślina jest osłabiona, zabiegi te mogą nie pomóc.