Polski rolnik nie jest przyzwyczajony do prowadzenia rachunkowości w swoim gospodarstwie. Co więcej – raczej nieliczni robią choćby szczątkowe zapiski, pozwalające na ogólne zorientowanie się w strukturze wydatków ponoszonych na produkcję i przychodów z niej uzyskiwanych.
Dotychczas podstawowa baza danych ilustrujących zmiany sytuacji ekonomicznej gospodarstw rolnych w Polsce, tworzona była na podstawie gospodarstw prowadzących rachunkowość na zlecenie Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej. Z chwilą przystąpienia Polski do Unii Europejskiej zobowiązani będziemy – jako kraj członkowski – do uczestniczenia i wdrożenia u siebie Sieci Danych Rachunkowości Gospodarstw Rolnych FADN (Farm Accountancy Data Network).
Korzyścią z uczestnictwa w FADN jest też możliwość lepszego, skuteczniejszego i lepiej dostosowanego do potrzeb kreowania polityki wobec rolnictwa. Dysponując informacjami z gospodarstw prowadzących rachunkowość politycy zyskują prawdziwy oręż w ewentualnych bojach o poprawę sytuacji rolników. Może skończą się wówczas ogólnikowe i służące doraźnym celom politycznym danego ugrupowania – a więc nie bardzo wiarygodne - tyrady głoszone w parlamencie, że rolnikom dzieje się krzywda, a zaczną się polemiki na fakty i rzeczowe argumenty.