Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Pszczeli sposób na poprawę pamięci

19 października 2012
Naukowcy z Arizona State University odkryli, że proces starzenia się u pszczół przypomina ten u ludzi, co więcej, posiadają one ten sam rodzaj białek w komórkach mózgowych - podaje nowyekran.pl.

Według wyników badań badaczy z Arizona State University, pszczoły mają ten sam rodzaj białek w komórkach mózgowych, co ludzie - substancja ta chroni między innymi przed rozwojem demencji. Efekty badań sugerują, że podobnie jak owady możemy poprawić funkcjonowanie naszego umysłu poprzez np. zmianę otoczenia.

Proces starzenia się u pszczół przypomina ten u ludzi. Po okresie wychowywania potomstwa, kiedy pszczoły wyruszają z gniazda po zaledwie dwóch tygodniach zmienia się struktura ich skrzydeł, tracą owłosienie, a co najistotniejsze ich mózg traci pewne funkcje - przede wszystkim ograniczone zostają zdolności do uczenia się nowych rzeczy - twierdzą badacze. Jednak naukowcy dowiedli, że kiedy starsze pszczoły przejęły obowiązki młodszych osobników funkcje ich pamięci znacznie się poprawiły.

Podczas eksperymentu badane starsze osobniki mogły ponownie opiekować się larwami i przejęły obowiązki młodszych owadów. Jak twierdzą naukowcy, znacznie poprawiła się ich zdolność do uczenia się nowych rzeczy. Gro Amdam, który prowadził badania, informuje: Wiedzieliśmy już w poprzednich eksperymentach, że pszczoły, które przebywają w gnieździe i dbają o larwy zachowują się inaczej, niż te które je opuszczają. Wyniki eksperymentu zostały opublikowane w magazynie "Experimental Gerontology".

Naukowcy porównali mózgi pszczół uczestniczących w eksperymencie z podobnymi osobnikami, nie wykorzystywanymi w badaniach. Badacze odkryli zmiany w białku zwanym Prx6, które występuje również u ludzi i wiadomo, że chronią przed demencją - w tym chorobą Alzheimera. Ponieważ białka badane u ludzi, są takie same powinny w podobny sposób reagować na zmiany konkretnych doświadczeń społecznych- twierdzą badacze.

Pszczoły podobnie jak ludzie odczuwają stres, nie mogą również żyć w izolacji, ponieważ są istotami społecznymi. Może społeczne zmiany (np. zmiana otoczenia) podobnie jak w przypadków owadów sprawi, że nasz mózg będzie sprawniej funkcjonował.



POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę