MERCOSUR1
TSW_XV_2025

Przywiązanie Polaka do… miejsca

27 czerwca 2003

Polacy nie należą do zbyt ruchliwych narodów, jak np. Amerykanie. Ze spisu powszechnego ludności przeprowadzonego w maju 2002 r. wynika bowiem, że aż 59,2 proc. Polaków zamieszkiwało w tym samym miejscu od urodzenia. Oznacza to, że ponad 22,6 mln ludzi nie opuszczało swojej miejscowości na okres dłuższy niż 12 miesięcy.

Większą zasiedziałością charakteryzują się mieszkańcy wsi – ponad 67 proc. potwierdziło, że mieszka w tym samym miejscu od urodzenia. W miastach takich osób było tylko nieco ponad 54 proc. Największy odsetek ludności zamieszkałej od urodzenia odnotowano na południu kraju: w woj. małopolskim (68,2 proc.) i podkarpackim (67,7 proc.). Najmniejszy zaś w woj. zachodniopomorskim (49,9 proc.) i lubuskim (50,6 proc.). Generalnie, ludność zamieszkała w południowo-wschodniej, wschodniej i centralnej części kraju jest bardziej zasiedziała. Najbardziej mobilni są zaś mieszkańcy województw północnej, zachodniej i południowo-zachodniej części Polski.

W okresie międzyspisowym (1989–2002) do miejscowości aktualnego zamieszkania przybyło lub powróciło z innego miejsca w kraju ponad 3,9 mln osób – co stanowiło 10,3 proc. ogółu ludności. Wśród osób migrujących przeważały kobiety (52,9 proc.). Najliczniejszą grupę stanowiły osoby młode, w wieku 25-34 lata, przy czym wśród mężczyzn – osoby w wieku 30-34 lata, a wśród kobiet – w wieku 25-29 lat.

Najwięcej osób przemieściło się z miasta do miasta, bo aż 1271 tys., najmniej ze wsi na wieś – tylko 677 tys. Ogólna liczba osób, które przeniosły się ze wsi do miasta (1033 tys.) była większa od liczby osób, które przeniosły się z miast na wieś (853 tys.), chociaż ostatnio ruch ten narasta.

Odsetek ludności, która przybyła lub powróciła do miejscowości aktualnego zamieszkania z innego miejsca w kraju, wahał się od 8,4 proc. w woj. świętokrzyskim do 11,7 proc. w woj. pomorskim. Mieszkańcy regionu północnej i centralnej części Polski migrowali zdecydowanie częściej niż mieszkańcy południa kraju. 

Zdecydowanie też przeważały migracje międzywojewódzkie, które stanowiły aż prawie 73 proc. wszystkich migracji w analizowanym okresie. Objęły one ponad 2,8 mln osób. Niechęć Polaków do zmiany miejsca zamieszkania, związana m.in. z brakiem mieszkań, utrudnia również walkę z bezrobociem – dodają eksperci.


POWIĄZANE

W ostatnich latach przemysł rozrywkowy w Polsce przechodzi dynamiczne zmiany. Dz...

W dzisiejszym świecie, w którym technologia jest nieodłącznym elementem życia co...

W dzisiejszym świecie zmiany w gospodarce zachodzą w zastraszającym tempie. Prze...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę