Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Przywiązanie Polaka do… miejsca

27 czerwca 2003

Polacy nie należą do zbyt ruchliwych narodów, jak np. Amerykanie. Ze spisu powszechnego ludności przeprowadzonego w maju 2002 r. wynika bowiem, że aż 59,2 proc. Polaków zamieszkiwało w tym samym miejscu od urodzenia. Oznacza to, że ponad 22,6 mln ludzi nie opuszczało swojej miejscowości na okres dłuższy niż 12 miesięcy.

Większą zasiedziałością charakteryzują się mieszkańcy wsi – ponad 67 proc. potwierdziło, że mieszka w tym samym miejscu od urodzenia. W miastach takich osób było tylko nieco ponad 54 proc. Największy odsetek ludności zamieszkałej od urodzenia odnotowano na południu kraju: w woj. małopolskim (68,2 proc.) i podkarpackim (67,7 proc.). Najmniejszy zaś w woj. zachodniopomorskim (49,9 proc.) i lubuskim (50,6 proc.). Generalnie, ludność zamieszkała w południowo-wschodniej, wschodniej i centralnej części kraju jest bardziej zasiedziała. Najbardziej mobilni są zaś mieszkańcy województw północnej, zachodniej i południowo-zachodniej części Polski.

W okresie międzyspisowym (1989–2002) do miejscowości aktualnego zamieszkania przybyło lub powróciło z innego miejsca w kraju ponad 3,9 mln osób – co stanowiło 10,3 proc. ogółu ludności. Wśród osób migrujących przeważały kobiety (52,9 proc.). Najliczniejszą grupę stanowiły osoby młode, w wieku 25-34 lata, przy czym wśród mężczyzn – osoby w wieku 30-34 lata, a wśród kobiet – w wieku 25-29 lat.

Najwięcej osób przemieściło się z miasta do miasta, bo aż 1271 tys., najmniej ze wsi na wieś – tylko 677 tys. Ogólna liczba osób, które przeniosły się ze wsi do miasta (1033 tys.) była większa od liczby osób, które przeniosły się z miast na wieś (853 tys.), chociaż ostatnio ruch ten narasta.

Odsetek ludności, która przybyła lub powróciła do miejscowości aktualnego zamieszkania z innego miejsca w kraju, wahał się od 8,4 proc. w woj. świętokrzyskim do 11,7 proc. w woj. pomorskim. Mieszkańcy regionu północnej i centralnej części Polski migrowali zdecydowanie częściej niż mieszkańcy południa kraju. 

Zdecydowanie też przeważały migracje międzywojewódzkie, które stanowiły aż prawie 73 proc. wszystkich migracji w analizowanym okresie. Objęły one ponad 2,8 mln osób. Niechęć Polaków do zmiany miejsca zamieszkania, związana m.in. z brakiem mieszkań, utrudnia również walkę z bezrobociem – dodają eksperci.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę