Ptak_Waw_CTR_2024
Green Gas Poland

Przyszły premier obiecuje zniesienie podatku od emisji CO2

16 września 2013
Przyszły premier Australii Tony Abbott obiecał w niedzielę zniesienie podatku od emisji CO2 i zaostrzenie zasad udzielania azylu. Według wstępnych wyników w sobotnich wyborach konserwatywna koalicja Abbota zdobyła 86 miejsc w 150-osobowej Izbie Reprezentantów.

Tworzące tę koalicję Partia Liberalna Australii i Partia Narodowa Australii wyraźnie pokonały rządzącą od sześciu lat centrolewicową Australijską Partię Pracy premiera Kevina Rudda. Jest jednak mało prawdopodobne by uzyskały również większość w Senacie.

Konserwatyści zapowiedzieli, że będą ciąć wydatki, by wrócić do nadwyżki budżetowej, jaką Australia utraciła w okresie rządów laburzystów.

55-letni Abbott spotkał się dzień po wyborach z urzędnikami, by omówić plany zacieśnienia kontroli granicznej i zapowiedział w liście otwartym, że jego priorytetem będzie również uchylenie niepopularnego podatku od emisji dwutlenku węgla, jaki płacą australijskie koncerny przemysłowe.

Przyszły szef rządu chce powrotu do surowych zasad, zgodnie z którymi tysiące osób ubiegających się o azyl nie mogłyby na stałe osiedlić się w Australii. Według jego koncepcji australijska marynarka wojenna odsyłałaby indonezyjskie łodzie rybackie z imigrantami. Konserwatywna koalicja proponuje również odkupienie przez rząd starych łodzi rybackich od Indonezyjczyków, żeby nie wpadały w ręce przemytników ludzi.

Abbott wyjaśniał wcześniej, że jeśli dojdzie do władzy, to 30 tys. nielegalnych imigrantów, którzy obecnie ubiegają się o azyl, w przypadku uznania ich za uchodźców otrzymałoby nie prawo pobytu, lecz tymczasowe wizy ochronne. Dokumenty te po trzech latach byłyby ponownie analizowane, a status uchodźcy mógłby być odebrany, co oznacza, że osoby te mogłyby zostać odesłane do kraju pochodzenia.

Laburzyści pomysł wykupienia łodzi uznali za "szalony", a koncepcje Abbota skrytykował w niedzielę indonezyjski parlamentarzysta Mahfudz Siddik, który powiedział, że zagrożą one stosunkom między obu państwami. "Jego idea obraża godność Indonezyjczyków. Pokazuje nam, że (Abbott) nie rozumie dyplomacji" - powiedział Indonezyjczyk.

W swoim liście Abbott obiecał "działający kolegialnie rząd, który mówi to co myśli, czyni to co mówi i nie marnuje pieniędzy" podatników.

Przyszły premier spotkał się w niedzielę także z przedstawicielami resortu obrony i wywiadu. Abbott, którego partia często krytykowana jest za przykładanie niewielkiej wagi do spraw międzynarodowych, w zeszłym tygodniu znalazł się w ogniu krytyki, kiedy o syryjskim kryzysie powiedział, że "źli walczą ze złymi". Odchodzący premier Rudd, który był kiedyś ministrem spraw zagranicznych, nazwał tę wypowiedź Abbotta "najbardziej uproszczoną analizą, jaką słyszał w życiu".

W sobotnich wyborach niemal na pewno miejsce w Senacie zdobyła pierwsza Aborygenka, złota medalistka olimpijska w hokeju na trawie z Atlanty, Nova Peris. Nie powiodło się natomiast założycielowi demaskatorskiego portalu WikiLeaks Julianowi Assange'owi. Jego kolega z niedawno powstałej Partii WikiLeaks Binoy Kampmark powiedział, że na Assange'a głosowało w stanie Wiktoria nieco powyżej 1 proc. wyborców.

Ostateczne rezultaty wyborów do niższej izbie parlamentu znane będą za kilka dni, a wyniki wyborów do Senatu znacznie później.



POWIĄZANE

35 sprawdzanych opakowań na minutę i 100% skuteczności w wykrywaniu nieszczelnoś...

Grupa PZU po posiedzeniu sztabu kryzysowego w sprawie sytuacji powodziowej, utwo...

Tysiące zwierząt na południu Polski zostało dotkniętych dramatycznymi skutkami p...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę