Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Przetwory mleczne na świecie tanieją

5 stycznia 2016
Bank Gospodarki Żywnościowej poinformował, że wskutek silnych wzrostów produkcji mleka w krajach należących do czołówki światowych eksporterów przetworów mleczarskich, od początku bieżącego roku notowane są obniżki globalnych cen artykułów mlecznych. W sierpniu, po ogłoszeniu przez Rosję embarga na import produktów mlecznych z UE, USA i Australii, te spadkowe tendencje jeszcze przyspieszyły .
Dobrze obrazuje to opracowany przez Organizację Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) indeks cen przetworów mlecznych (OMP, PMP, masło, sery i kazeiny). W ubiegłym miesiącu ukształtował się on na poziomie 200,8 punktów (dla przypomnienia: oznacza to, że w sierpniu br. ceny monitorowane przez FAO były o 100,8 proc. wyższe niż przeciętnie w latach 2002-2004), tj. niższym o ponad 11 proc. w porównaniu do lipca br. oraz o prawie 19 proc. wobec analogicznego okresu przed rokiem. Spadły ceny wszystkich analizowanych przez FAO produktów (mleka w proszku, masła, serów i kazein). Warto dodać, że jest to najniższy odczyt od września 2012 roku.
Dane USDA (Amerykański Departament ds. Rolnictwa) wskazują, że wrzesień nie przyniósł istotnych zmian na rynku mleka. W pierwszej połowie bieżącego miesiąca w portach Oceanii (największy światowy eksporter artykułów mlecznych) w największym stopniu potaniało odtłuszczone mleko w proszku - o ponad 8 proc. wobec końca sierpnia do 2425-3200 USD/t. Ceny pełnego mleka w proszku spadły o ponad 5 proc. do 2600-3100 USD/t, zaś masła o prawie 6 proc. do 2550-3400 USD/t. Ceny serów typu Cheddar utrzymały się na poziomie z ubiegłego miesiąca, tj. 3500-4400 USD/t.
Z kolei w Unii Europejskiej, która w znacznie większym stopniu została dotknięta embargiem nałożonym przez Rosję, w pierwszym tygodniu września najsilniej obniżyły się ceny masła - o ponad 2 proc. wobec końca sierpnia br. do 313 EUR/100 kg. W rezultacie produkt ten jest o 26 proc. tańszy niż przed rokiem. Ceny odtłuszczonego mleka w proszku spadły o 2 proc. t/t do 225 EUR/100 kg, zaś mleka pełnego o ponad 1 proc. do 262 EUR/100 kg. W przypadku serów tendencje są dość różnorodne - dla przykładu: Emmental podrożał w ciągu tygodnia o 1 proc. do 452 EUR/100 kg, zaś Edam potaniał o 2 proc. do 324 EUR/100 kg.
Warto zwrócić uwagę, że obecnie w Polsce odtłuszczone mleko w proszku jest droższe o około 3 proc. niż przeciętnie w UE, zaś ceny masła kształtują się na poziomie zbliżonym do średniego notowanego w UE.
Oczekujemy, że w ostatnich miesiącach br. w dalszym ciągu będą przeważały spadkowe tendencje cen artykułów mlecznych.



POWIĄZANE

20 listopada 2024 roku, w Warszawie odbyło się VI Posiedzenie Krajowej Rady Izb ...

Minister Polityki Agrarnej i Żywności Ukrainy Witalij Koval oraz Minister Rolnic...

Według stanu na 20 listopada od początku tego miesiąca koleją na Ukrainie przewi...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę