Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Przetwórcy kontra producenci

1 grudnia 2009
Plantatorzy chmielu biją na alarm. Browary nie chcą kupować polskiego chmielu, tylko w dużych ilościach sprowadzają surowiec z zagranicy. Producenci piwa potwierdzają te informacje. Ale winą za taką sytuację obarczają samych rolników. I dodają - w przyszłym roku będzie podobnie.

Dla chmielarzy ostatnie dwa lata nie były zbyt wesołe. Po pierwsze ceny skupu spadają. Po drugie, nikt nie chce kupować szyszek. W tej gminie pracuje połowa polskich producentów chmielu.

Grzegorz Teresiński – wójt gminy Wilków: dlaczego tak się dzieje, że dobry polskie produkt nie jest wykorzystywany w naszych browarach. Wielokrotnie mówi się o tym, że polskie piwo, z polskimi tradycjami. Reklamuje się, że jest produkowane z polskich szyszek. Nie jest to do końca prawda, nad czym ubolewamy.

Browary potwierdzają te diagnozę. Obecnie przy produkcji piwa masowo wykorzystuje się zagraniczny surowiec. A wszystko jest efektem sytuacji z 2007 roku. Ceny szyszek chmielowych poszybowały wtedy w górę. Plantatorzy licząc na jeszcze większe zyski nie chcieli podpisywać nawet krótkoterminowych umów. I to był błąd.

Melania Popiel – Związek Pracodawców Przemysłu Piwowarskiego: myśmy z kolei byli w takiej sytuacji, że musieliśmy się zabezpieczyć i zaopatrzyć w chmiel i w Polsce wtedy nie było to możliwe. W związku z tym sięgnęliśmy po producentów zagranicznych i podpisaliśmy długoterminowe umowy.

A te długoterminowe umowy z zagranicznymi dostawcami wciąż obowiązują. Szansę na zmianę tej sytuacji są niewielkie. Choćby z powodu znacznego spadku spożycia piwa w kraju.

Melania Popiel – Związek Pracodawców Przemysłu Piwowarskiego: browary dotknęła bardzo wysoka akcyza, co spowodowało z kolei spadek sprzedaży na poziomie minus 10%, a co spowodowało, że zapotrzebowanie na ten chmiel jest niższe.

Co nie zmienia faktu, ze Polska jest krajem całkowicie samowystarczalnym jeżeli chodzi o produkcje chmielu. Niestety teraz nikt z przetwórców nie chce tego wykorzystać.

Józef Śpiewak – plantator chmielu: w zupełności, jesteśmy w stanie zaopatrzyć wszystkie browary w surowiec w Polsce dobrej, powiem więcej – bardzo dobrej jakości.

Polska zajmuje trzecie miejsce w Europie i piąte na świecie pod względem wielkości upraw i produkcji chmielu.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę