Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Przemysł przetwórczy w Wielkopolsce przed integracją

29 marca 2004

Niemal 40 proc. zakładów przetwórstwa spożywczego w Wielkopolsce na miesiąc przed integracją Polski z Unią nie spełnia norm europejskich. Prace może stracić 600 osób.

Wojewódzki lekarz weterynarii w Poznaniu Lesław Szabłoński uspokaja, że nie wszystkie te zakłady zostaną po 1 maja zamknięte, bo choć na ostatnią chwilę, to jednak większość zakładów zaczęło starać się o osiągnięcie potrzebnych standardów. - Szacujemy, że po integracji, z tzw. kategorią C zostanie 68 zakładów - zapewnia Szabłoński. Według obliczeń Inspekcji Sanitarnej pracę może stracić i tak ponad 600 osób. Szansą dla tych zakładów może być sprzedaż bezpośrednia, czyli w sklepach przyzakładowych.

- Są jeszcze 83 firmy, które mają kategorię B2, czyli uzyskały okresy przejściowe na przystosowanie się do norm unijnych. Zakłady przetwórstwa mięsnego mają czas do 2007 r., przetwórnie mleka o rok mniej - mówi Szabłoński. Jego zdaniem nie wszystkie te zakłady będą chciały tak długo czekać. - Rzecz w tym, że po 1 maja każdy produkt spożywczy będzie miał pieczątkę: okrągła dla produktów krajowych, owalna dla unijnych i kwadratową dla zakładów znajdujących się w okresie przejściowym. A to oznacza, że klient może produktów z kwadratem nie kupować - uważa Szabłoński.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę