Przedstawiciele Inspekcji Handlowej oraz Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów zachęcają do przemyślanych zakupów (także w internecie) i korzystania z przysługujących praw konsumenckich. Kupujący powinni chociażby pamiętać o sprawdzeniu ważności terminu spożycia żywności, a także o dokładnym przyjrzeniu się kupowanym pod choinkę zabawkom – tak, żeby były one bezpieczne i dostosowane do wieku dziecka. Warto też sprawdzić towary sprzedawane w licznych promocjach są faktycznie gratisami.
Dokonujmy przemyślanych zakupów.
Zwrot pełnowartościowego towaru możliwy jest tylko wtedy, gdy:
- sprzedawca wyrazi zgodę na zwrot (przy sprzedaży tradycyjnej);
- zakupu dokonaliśmy na odległość lub poza lokalem przedsiębiorcy (wtedy termin na
odstąpienie wynosi 10 dni).
Przy zakupach na odległość lub poza lokalem przedsiębiorcy pamiętajmy:
- o sprawdzeniu sklepu internetowego przed skorzystaniem z jego usług;
- o uważnym zapoznaniu się z regulaminem sklepu internetowego;
- o bezpieczeństwie danych (symbol kłódki na stronie internetowej);
- w przypadku odstąpienia od umowy w ciągu 10 dni , towar odsyłamy na własny
koszt.
Reklamacja łatwiejsza z paragonem
Przy zakupach nie należy zapominać o paragonie, który jest dowodem dokonanej transakcji. Zachowajmy go. Paragon ułatwia złożenie ewentualnej reklamacji.
Sprawdzajmy terminy ważności kupowanej żywności
- termin przydatności do spożycia – „należy spożyć do : dzień, miesiąc”;
- data minimalnej trwałości - „najlepiej spożyć przed ….”, „najlepiej spożyć przed
końcem …”
Zwróćmy uwagę na promocje
Przed zakupem towarów sprzedawanych w promocji sprawdźmy, jeśli to możliwe, czy:
-dodatkowo dołączony produkt jest faktycznie gratisem;
- cena wyrobu o zwiększonej masie/objętości , np. „500g + 50g gratis” jest taka sama
jak produktu o masie 500g.
Wybierając prezent dla dziecka pamiętajmy:
Zabawka powinna być dostosowana do wieku malucha. Wybór powinny ułatwić informacje na opakowaniu, np. dla dziecka poniżej 3. roku życia. Zabawki przeznaczone dla najmłodszych, takie jak maskotki, gryzaki, klocki, lalki, nie powinny być wykonane z materiałów łatwo ulegających uszkodzeniu (np. szkła lub porcelany).
Sprawdźmy czy na opakowaniu zabawki lub samej zabawce znajduje się znak CE. Oznacza on deklarację producenta, że produkt spełnia m.in. wymagania bezpieczeństwa obowiązujące na terenie Unii Europejskiej. Zgodnie z prawem znak CE powinien znajdować się na każdej zabawce oferowanej w państwach członkowskich.
Zapoznajmy się dokładnie z informacjami na opakowaniu. W grach zapachowych, zestawach kosmetycznych i grach smakowych mogą się znaleźć substancje, które powodują alergie. Na opakowaniu zabawki powinny znajdować się ich nazwy oraz wyraźne ostrzeżenie o treści: „Zawiera substancje zapachowe mogące powodować alergie”.
Przed dokonaniem zakupu warto upewnić się czy zabawka nie ma ostrych krawędzi, sztywnych lub wystających elementów (np. w kierownicy roweru). Zabawki, które można złożyć (np. wózki dla lalek) muszą być wyposażone w blokadę zabezpieczającą. Zwróćmy uwagę czy drobne elementy nie odpadają przy lekkim naciśnięciu, ponieważ dziecko może je połknąć lub udławić się nimi.
Jeżeli jednym z elementów zabawki są linki i sznurki zakończone kółkiem lub innym elementem, który może tworzyć zaciągającą się pętlę, należy sprawdzić czy nie są zbyt długie (powyżej 220 mm dla zabawki przeznaczonej dla malucha poniżej 3. roku życia). W przypadku huśtawek linki nie powinny być zbyt cienkie.
Do niektórych zabawek. np. rowerów, hulajnóg, huśtawek, zabawek funkcjonalnych, powinny być dołączone instrukcje użytkowania w języku polskim. Zabawki kupowane w stanie zdemontowanym powinny posiadać również instrukcje montażu.
Instrukcje i informacje dotyczące bezpiecznego używania zabawki przechowujmy w bezpiecznym miejscu. W razie wątpliwości, będziemy mogli do nich zajrzeć.
Nie możemy zwrócić do sklepu zabawki, tylko i wyłącznie dlatego, że nie podoba się dziecku. Zgodnie z prawem sprzedawca może odmówić przyjęcia towaru zgodnego z umową i zwrócenia klientowi pieniędzy, bądź też wymiany na inny. Natomiast jeżeli zabawka jest wadliwa możemy złożyć w sklepie reklamację, żądając naprawy towaru lub wymiany na nowy. Prawo to przysługuje nam w ciągu dwóch lat od zakupu, ale nie później niż w ciągu dwóch miesięcy od wykrycia wady lub niezgodności z umową (tj. produkt nie posiada cech, o których zapewniał przedsiębiorca).
Zastrzeżenia co do bezpieczeństwa lub oznakowania produktów należy zgłaszać do Inspekcji Handlowej lub Departamentu Nadzoru Rynku w UOKiK
7509364
1