Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Pryszczyca opanowana

25 września 2002

W województwie śląskim nie ma zagrożenia pryszczycą – uspokajają służby weterynaryjne odpowiedzialne za likwidację tej niebezpiecznej dla zwierząt parzystokopytnych choroby. Wczoraj w śląskim Urzędzie Wojewódzkim   przeprowadzono ćwiczenia koordynacji wszystkich służb, które w przypadku wystąpienia choroby muszą ze sobą współdziałać.

Psychoza i panika ogarnęła Polskę rok temu. Po chorobie wściekłych krów plagą z importu miała okazać się pryszczyca, choroba zakaźna i wirusowa parzystokopytnych. Uśmierca zwierzęta uszkadzając mięsień sercowy. Zagrożenie dla człowieka może wystąpić na skutek kontaktu z chorym zwierzęciem, a także po spożyciu mleka od chorej krowy. Na szczęście u ludzi choroba ma przebieg łagodny.

Ważna jest jednak, w przypadku wystąpienia ognisk zapalnych pryszczycy, szybka reakcja wszystkich służb pracujących w systemie zarządzania kryzysowego. Dlatego zorganizowano tego typu ćwiczenia  w śląskim Urzędzie Wojewódzkim. Wykryto źródło zagrożenia. Teraz trzeba bardzo szybko określić kto i za jakie działania jest odpowiedzialny. Strefa bezpośredniego zagrożenia rozciąga się w promieniu trzech kilometrów. A zakaz poruszania się prywatnych samochodów obowiązuje na dziesięciu. Służby ratownicze: weterynaryjne, straż pożarna, wojsko, i policja muszą bezbłędnie współdziałać przy takich akcjach.  Na szczęście badania na zwierzętach i stały monitoring wskazują, że w ostatnim czasie nie odnotowano żadnych ognisk tej niebezpiecznej choroby, ale lepiej być na nią przygotowanym.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę