Jak informuje Franciszek Nowak, prezes Stowarzyszenia Dzierżawców i Właścicieli Rolnych RP, ponad 500 dzierżawców ziemi rolnej protestowało w środę 5. października w Warszawie przeciwko nowelizacji ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi, która pozwoli Agencji Nieruchomości Rolnych odebrać im 30% użytków. Akcja zorganizowana przez Stowarzyszenie Dzierżawców i Właścicieli Rolnych RP rozpoczęła się o godz. 12:00 przed budynkiem Ministerstwa Rolnictwa, a zakończyła się w Kancelarii Prezydenta RP wręczeniem petycji adresowanej do Prezydenta RP z prośbą o merytoryczną analizę negatywnych skutków nowelizacji i jej zawetowanie.
Protest miał na celu zwrócenie uwagi polityków, opinii publicznej oraz mediów na szkodliwe skutki wprowadzenia w życie nowelizacji ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi, na mocy której Agencja Nieruchomości Rolnych będzie odbierała 30% areału dzierżawcom, nie dając żadnej gwarancji, że wyłączone grunty trafią do rodzinnych przedsiębiorstw celem powiększenia ich gospodarstw. W wyniku wyłączenia 30% gruntów poszkodowane będą w wielu przypadkach gospodarstwa z wielokierunkową produkcją: roślinną, zwierzęcą, produkcją pasz i mleka, a także gospodarstwa wytwarzające energię ze źródeł odnawialnych, zatrudniające od kilkudziesięciu do kilkuset osób. Odebranie 30% ziemi zmusi je do odpowiedniego zredukowania powiązanej z ziemią produkcji zwierzęcej i redukcji zatrudnienia oraz poważnie zakłóci ich funkcjonowanie, a wielu przypadkach może nawet doprowadzić do upadłości. Nowe przepisy przyznają ANR bezwarunkowe prawo wyboru wyłączanego areału, ale ustawowe wyłączenie adresowane będzie jedynie do ziemi rolnej. Dzierżawcy, którzy odmówią oddania ziemi, stracą prawa gwarantowane im we wcześniejszych umowach.
„Mówimy 3 razy NIE dla tej ustawy. NIE, ponieważ szkodzi dzierżawcom. NIE, bo szkodzi rolnikom. I NIE, gdyż szkodzi samorządom. Ustawa powinna służyć polskiemu rolnikowi, by stał się konkurencyjny na rynku europejskim, a nie politycznym rozgrywkom”, powiedział podczas protestu Franciszek Nowak, prezes Stowarzyszenia Dzierżawców i Właścicieli Rolnych RP.
Protestujący dzierżawcy podkreślili, że regulacje zawarte w ustawie są sprzeczne z nadrzędnym celem deklarowanym przez ustawodawcę, czyli „powiększeniem gospodarstw rodzinnych”. Zapis ustawy określa zasadę spłaty zaciągniętego kredytu na nabyte grunty w ciągu 15 lat oraz 10% wpłaty własnej. Przy obecnych cenach gruntów sięgających do kilkudziesięciu tysięcy złotych za hektar, rolników nie stać będzie na zakup ziemi. Dodatkowo ANR będzie miała prawo swobodnego ograniczania przetargów oraz dopuszczania do nich osób jedynie mających kwalifikacje rolnicze, a którym brak niezbędnego doświadczenia. W tym kontekście grunty mogą być zostać wykupione przez podmioty spekulacyjne posiadające duży kapitał.
„Tak niekorzystne zmiany w ustawie, uchwalone w ostatnim dniu prac Sejmu, to jawne pogwałcenie praw nabytych przez obywateli i naruszenie Konstytucji. Zamiast podziękowań za wieloletni i mozolny wkład w rozwój obszarów wiejskich, władze chcą złamać zawarte z nami umowy i zaprzepaścić ogromne inwestycje, jakie już ponieśliśmy gospodarując na tych terenach. Dodam, że dokument został przyjęty bez szerokich konsultacji społecznych. Będziemy apelować do Prezydenta, który stoi na straży Konstytucji, by skorzystał z prawa sprzeciwu i nie podpisywał tej szkodliwej ustawy”, mówił Franciszek Nowak.
Petycję z rąk protestujących odebrał doradca Prezydenta RP Henryk Wujec oraz zaprosił Franciszka Nowaka, Prezesa Stowarzyszenia Dzierżawców i Właścicieli Rolnych RP oraz przedstawicieli innych organizacji rolniczych do rozmów w sprawie ustawy. Spotkanie ma się odbyć w piątek 7. października 2011 w Kancelarii Prezydenta RP.
6599803
1