Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Projekt monitorowania wpływu aerozoli na środowisko w Europie

19 stycznia 2010
Aerozole, małe cząsteczki zawieszone w powietrzu, odgrywają istotną  rolę w równoważeniu globalnych zmian klimatu. Są jednym z największych  źródeł niepewności w symulacjach dotyczących prognozowania zmian  klimatycznych. Projekt Europejskiej Agencji Kosmicznej GlobAerosol  jest realizowany przez większość europejskich satelitów, które są w  stanie je monitorować - informuje internetowy serwis "Science Daily".
Wykorzystując dane zebrane przez satelitę, na którym umieszczony jest  radiometr skanujący podłużnego zbierania naukowcy pozyskali szereg  danych o aerozolach, sięgające wstecz do 1995 roku.
Niektóre aerozole występują naturalnie i są w pyle wodnym, pyłach  nawiewanych przez wiatr, z erupcji wulkanicznych i emisji  biochemicznych z oceanów i lasów, podczas gdy inne są wytworem  działalności człowieka, w tym zanieczyszczanie środowiska, spalanie  paliwa kopalnych, kontrolowane pożary lasów oraz rolnictwo.
Mają one duże znaczenie, ponieważ silnie oddziałują na bilans  energetyczny Ziemi. Dzieje się to na dwa sposoby: rozproszone odbijają  promieniowanie słoneczne i podczerwone z powierzchni ziemi oraz  zachowują się jak zagęszczone jądro do formowania chmur (wodnych)  kropelkowych. Według Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (IPCC)  aerozole mają tendencję do oziębiania planety prawie o tyle samo o ile emisje CO2 ja ogrzewają. Te szacunki nie są jeszcze do końca  potwierdzone ze względu na brak wystarczających danych.
Dane satelitarne mogą dostarczyć kluczowych informacji o globalnym  rozprzestrzenianiu się aerozoli, co pomoże zrozumieć ich oddziaływanie  na środowisko i pozwoli precyzyjniej prognozować zmiany pogodowe oraz  klimatyczne, jak również monitorować zanieczyszczenia przemysłowe oraz  emitowane przez środki transportu.
By stwierdzić użyteczność danych przeprowadzono pilotażowe badania,  które były realizowane przez sześć grup naukowców zajmujących się  modelowaniem. Porównując dane satelitarne z symulacjami naukowcy mogli  wykazać jakich danych brakuje.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę