Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Programy osłonowe dla pracowników Polskiego Cukru

18 maja 2006

Władze Krajowej Spółki Cukrowej SA oraz związki zawodowe uzgodniły wprowadzenie w firmie programów osłonowych dla pracowników. Ich celem jest złagodzenie ekonomicznych i społecznych skutków restrukturyzacji KSC -poinformował w środę zarząd spółki.

Porozumienie w sprawie wdrożenia kompleksowych działań osłonowych dla pracowników, zarząd KSC zawarł na początku maja z Komisją Zakładową NSZZ Solidarność Krajowej Spółki Cukrowej Polski Cukier SA i Federacją Związków Zawodowych Pracowników Przemysłu Cukrowniczego (OPZZ).

"Programy przewidujące zarówno świadczenia finansowe, jak i pomoc w znalezieniu nowego zatrudnienia, mają złagodzić skutki głębokiej restrukturyzacji spółki będącej efektem m.in. decyzji Unii Europejskiej o wprowadzeniu już od tego roku radykalnej reformy unijnego rynku cukru" - powiedział w środę PAP prezes KSC Krzysztof Kowa.

Pierwszą z propozycji jest Program Dobrowolnych Odejść (PDO) adresowany do pracowników, którzy zdecydują się dobrowolnie odejść z KSC. Obejmie on m.in. osoby, które nabyły lub nabędą uprawnienia do wcześniejszej emerytury, mogą skorzystać ze świadczeń przedemerytalnych, planują zatrudnienie w innym miejscu pracy bądź też rozważają założenie własnej firmy.

W zamian za odejście mogą liczyć na korzystne odprawy finansowe i dodatkowe świadczenia, których górny limit ustalono na 67 tys. zł brutto. W wypadku pracowników cukrowni wytypowanych do wyłączenia z tegorocznej kampanii 2006/2007, dopuszczono także możliwość wypłaty odpraw uzupełniających, jeśli ich załogi wynegocjują z zarządem KSC inne warunki rozwiązywania stosunków pracy.

Drugi z programów - Program Adaptacji Zawodowej - zakłada aktywną pomoc spółki w zdobyciu przez odchodzących pracowników nowych kwalifikacji i znalezieniu innego zatrudnienia. W tym roku KSC planuje m.in. organizację specjalistycznych szkoleń i kursów pozwalających na przekwalifikowanie zawodowe i doskonalących umiejętności przydatne w zdobyciu nowej pracy; KSC planuje też aktywną pomoc w uzyskaniu zatrudnienia na lokalnym rynku i terenach ościennych poprzez stałe kontakty z pracodawcami planującymi wzrost zatrudnienia.

"Program zakłada także wsparcie dla pracowników KSC, którzy zdecydują się rozpocząć własną działalność gospodarczą. Będą oni mogli liczyć na bezpłatne konsultacje, warsztaty i szkolenia, ale również na pomoc finansową w wypadku założenia własnej firmy" - poinformował rzecznik prasowy KSC Łukasz Wróblewski.

Jak wyjaśnił, osoby te otrzymają dodatkową refundację jeśli zatrudnią w swojej innych pracowników KSC, którzy skorzystają z Programu Dobrowolnych Odejść.

Realizacja obu programów rozpocznie się 22 maja, a na zgłoszenie swojego udziału w PDO pracownicy będą mieli czas do 30 września.

Jeszcze w tym tygodniu do cukrowni mają trafić szczegółowe informacje na temat osłon; załogom zostanie także udostępniony Regulamin Programu Dobrowolnych Odejść wraz ze wzorami odpowiednich wniosków i porozumień.

Wobec perspektywy reformy unijnego rynku cukru obecne, programy osłonowe mogą być już ostatnim tak rozbudowanym przedsięwzięciem tego typu w KSC. Przedstawiciele spółki nie są w stanie przewidzieć, czy Polski Cukier będzie w następnych latach dysponował odpowiednimi funduszami na te cele.

Koncern KSC Polski Cukier SA z siedzibą w Toruniu jest największym polskim wytwórcą cukru i jednocześnie największą polską firmą branży rolno-spożywczej. Dysponuje prawie 40-proc. udziałem w rynku krajowym i 4-proc. udziałem w całym rynku UE.

W tym roku w ramach restrukturyzacji spółka planuje wyłączyć z produkcji pięć cukrowni: Mała Wieś (woj. mazowieckie), Tuczno (woj. kujawsko-pomorskie), Ostrowy (woj. łódzkie), Częstocice (woj. świętokrzyskie) oraz Wożuczyn (woj. lubelskie). Z 5,5 tys. zatrudnionych obecnie pracowników, w wygaszanych cukrowniach pracuje 600.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę