aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Programy osłonowe dla pracowników Polskiego Cukru

18 maja 2006

Władze Krajowej Spółki Cukrowej SA oraz związki zawodowe uzgodniły wprowadzenie w firmie programów osłonowych dla pracowników. Ich celem jest złagodzenie ekonomicznych i społecznych skutków restrukturyzacji KSC -poinformował w środę zarząd spółki.

Porozumienie w sprawie wdrożenia kompleksowych działań osłonowych dla pracowników, zarząd KSC zawarł na początku maja z Komisją Zakładową NSZZ Solidarność Krajowej Spółki Cukrowej Polski Cukier SA i Federacją Związków Zawodowych Pracowników Przemysłu Cukrowniczego (OPZZ).

"Programy przewidujące zarówno świadczenia finansowe, jak i pomoc w znalezieniu nowego zatrudnienia, mają złagodzić skutki głębokiej restrukturyzacji spółki będącej efektem m.in. decyzji Unii Europejskiej o wprowadzeniu już od tego roku radykalnej reformy unijnego rynku cukru" - powiedział w środę PAP prezes KSC Krzysztof Kowa.

Pierwszą z propozycji jest Program Dobrowolnych Odejść (PDO) adresowany do pracowników, którzy zdecydują się dobrowolnie odejść z KSC. Obejmie on m.in. osoby, które nabyły lub nabędą uprawnienia do wcześniejszej emerytury, mogą skorzystać ze świadczeń przedemerytalnych, planują zatrudnienie w innym miejscu pracy bądź też rozważają założenie własnej firmy.

W zamian za odejście mogą liczyć na korzystne odprawy finansowe i dodatkowe świadczenia, których górny limit ustalono na 67 tys. zł brutto. W wypadku pracowników cukrowni wytypowanych do wyłączenia z tegorocznej kampanii 2006/2007, dopuszczono także możliwość wypłaty odpraw uzupełniających, jeśli ich załogi wynegocjują z zarządem KSC inne warunki rozwiązywania stosunków pracy.

Drugi z programów - Program Adaptacji Zawodowej - zakłada aktywną pomoc spółki w zdobyciu przez odchodzących pracowników nowych kwalifikacji i znalezieniu innego zatrudnienia. W tym roku KSC planuje m.in. organizację specjalistycznych szkoleń i kursów pozwalających na przekwalifikowanie zawodowe i doskonalących umiejętności przydatne w zdobyciu nowej pracy; KSC planuje też aktywną pomoc w uzyskaniu zatrudnienia na lokalnym rynku i terenach ościennych poprzez stałe kontakty z pracodawcami planującymi wzrost zatrudnienia.

"Program zakłada także wsparcie dla pracowników KSC, którzy zdecydują się rozpocząć własną działalność gospodarczą. Będą oni mogli liczyć na bezpłatne konsultacje, warsztaty i szkolenia, ale również na pomoc finansową w wypadku założenia własnej firmy" - poinformował rzecznik prasowy KSC Łukasz Wróblewski.

Jak wyjaśnił, osoby te otrzymają dodatkową refundację jeśli zatrudnią w swojej innych pracowników KSC, którzy skorzystają z Programu Dobrowolnych Odejść.

Realizacja obu programów rozpocznie się 22 maja, a na zgłoszenie swojego udziału w PDO pracownicy będą mieli czas do 30 września.

Jeszcze w tym tygodniu do cukrowni mają trafić szczegółowe informacje na temat osłon; załogom zostanie także udostępniony Regulamin Programu Dobrowolnych Odejść wraz ze wzorami odpowiednich wniosków i porozumień.

Wobec perspektywy reformy unijnego rynku cukru obecne, programy osłonowe mogą być już ostatnim tak rozbudowanym przedsięwzięciem tego typu w KSC. Przedstawiciele spółki nie są w stanie przewidzieć, czy Polski Cukier będzie w następnych latach dysponował odpowiednimi funduszami na te cele.

Koncern KSC Polski Cukier SA z siedzibą w Toruniu jest największym polskim wytwórcą cukru i jednocześnie największą polską firmą branży rolno-spożywczej. Dysponuje prawie 40-proc. udziałem w rynku krajowym i 4-proc. udziałem w całym rynku UE.

W tym roku w ramach restrukturyzacji spółka planuje wyłączyć z produkcji pięć cukrowni: Mała Wieś (woj. mazowieckie), Tuczno (woj. kujawsko-pomorskie), Ostrowy (woj. łódzkie), Częstocice (woj. świętokrzyskie) oraz Wożuczyn (woj. lubelskie). Z 5,5 tys. zatrudnionych obecnie pracowników, w wygaszanych cukrowniach pracuje 600.


POWIĄZANE

Według stanu na 29 kwietnia transportem drogowym z Ukrainy wyeksportowano 375 ty...

Z „Raportu o inflacji” opublikowanego w kwietniu przez Narodowy Bank Ukrainy wyn...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę