biogaz_09_2025
biogaz, biometan, biopaliwa_ptak 2025

Program i zasady zwalczania choroby Aujeszkyego

14 czerwca 2007
W piątek 15 czerwca o godzinie 10 w dużej Sali obrad Urzędu Miasta Łodzi Łódzki Wojewódzki Lekarzy Weterynarii Marek Adamczyk przy pomocy Polskiego Towarzystwa Nauk Weterynaryjnych organizuje konferencje  pod tytułem ,,Program i zasady zwalczania choroby Aujeszky’ego’’. W trakcie obrad przedstawione zostanie Program i zasady zwalczania choroby Aujeszky’ego oraz aspekty prawne zwalczania tej choroby. Przedstawione zostaną również doświadczenia niemieckie w zwalczaniu choroby Aujeszky’ego.

Bezpośrednim celem o Programu zwalczania choroby Aujeszky’ego u świń na terytorium RP na lata 2008-2013. jest uwolnienie pogłowia trzody chlewnej znajdującej się na terytorium RP od tej choroby.
Celem niemniej ważnym, a wynikającym z wdrożenia programu, jest poprawa sytuacji w zakresie handlu wewnątrz- wspólnotowego trzodą chlewną pochodzącą z Polski. Zgodnie z przepisami UE, żywe świnie wszystkich kategorii muszą spełniać podstawowy warunek, tj. pochodzić z państwa członkowskiego lub jego regionu, w którym prowadzony jest oficjalnie zatwierdzony program zwalczania choroby Aujeszky’ego, bądź pochodzić z państwa wolnego od tej choroby.

W Polsce w 2006 r. rozpoczęto realizację pilotażowego programu zwalczania choroby Aujeszky’ego u świń na obszarze województwa lubuskiego, (brak środków finansowych spowodował, że Polska nie mogła wprowadzić dotychczas w życie tego programu na terenie całego kraju).
Według prof. Zygmunta Pejsaka z Państwowego Instytutu Weterynaryjnego w Puławach w przypadku, gdy województwo lubuskie otrzyma status wolnego od tej choroby będzie mogło prowadzić handel z krajami UE, dodatkowo w przypadku kiedy rozpoczniemy realizację programu zwalczania choroby Aujeszky’ego na terenie Polski, będziemy mogli rozpocząć wymianę żywca wieprzowego z krajami w którym ten program także został uruchomiony.
Program ten został przyjęty uchwałą Rady Ministrów i w dniu 30 kwietnia 2007 r. przesłany do Komisji Europejskiej w celu zatwierdzenia i uzyskania współfinansowania jego realizacji. Po przyjęciu tego Programu i wdrożeniu do realizacji Polska wystąpi do KE o uzyskanie dodatkowych gwarancji poprzez wpisanie Polski do grupy państw prowadzących oficjalny program zwalczania tej jednostki chorobowej. Uzyskanie tego statusu nastąpić może dopiero, kiedy w Polsce rozpocznie się zwalczanie tej choroby w ramach programu.




POWIĄZANE

W obliczu dynamicznych zmian na rynku surowców roślinnych, sektor paszowy w Euro...

W sezonie 2024/25 Unia Europejska wyłania się jako kluczowy światowy importer śr...

Lato w polu nie zna odpoczynku. To czas intensywnej pracy, gdy każda godzina ma ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę