Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Prognozy cen zbóż na rynkach światowych i europejskich

5 stycznia 2016
Zdaniem ekspertów Banku Gospodarki Żywnościowej, podczas gdy uczestnicy rynku w Stanach Zjednoczonych oczekują na początku przyszłego sezonu niewielkich wzrostów cen pszenicy, w Europie oczekuje się, że po zbiorach ceny znacznie spadną.
Jak wynika z piątkowych (4.01) notowań na głównych giełdach zbożowych w Stanach Zjednoczonych, kontrakty wygasające we wrześniu i grudniu mają wyższą cenę niż kontrakty wygasające w maju lub lipcu 2013 roku. Dotyczy to szczególnie notowań pszenicy miękkiej, czerwonej ozimej (SRW) notowanej na giełdzie w Chicago i twardej, czerwonej ozimej (HRW) notowanej na giełdzie w Kansas City. W ich przypadku kontrakty wygasające w grudniu są o 4 proc. droższe od kontraktów wygasających w maju. Na razie mniejsze wzrosty oczekiwane są w przypadku cen wysoko jakościowej pszenicy jarej DNS notowanej na giełdzie w Minneapolis - różnica pomiędzy notowaniami kontraktów grudniowego i majowego wynosi 1 proc.
Odmiennie niż gdzie indziej na świecie, produkcja pszenicy w Stanach Zjednoczonych w sezonie 2012/13 była wysoka, o 13,5 proc. wyższa niż rok wcześniej (wg grudniowego raportu USDA). Z kolei coraz bardziej niepokojące są informacje dotyczącej możliwego poziomu produkcji pszenicy w tym kraju w roku 2013.
Oczekiwane większe wzrosty cen pszenicy SRW i HRW niż DNS mają swoje podłoże w różnym przebiegu warunków pogodowych w poszczególnych regionach produkcji pszenicy w bieżącym sezonie. W stanach położonych w południowej części Wielkich Równin, a szczególnie w stanach Kansas i Oklahoma, panuje największa od lat susza, a stan tamtejszej pszenicy ozimej jest najgorszy w historii badań. Lepsza sytuacja pod względem uwilgotnienia gleby panuje w stanach środkowo-północnych, czyli głównym terenie produkcji pszenicy DNS. Poza tym trudno dziś formułować jeszcze jakiekolwiek prognozy dotyczące produkcji pszenicy jarej w Stanach Zjednoczonych.
Inaczej niż w przypadku Stanów Zjednoczonych kształtuje się sytuacja popytowo-podażowa w Unii Europejskiej. Zbiory w sezonie 2012/13 były złe, o 4,5 proc. niższe niż rok wcześniej. Co więcej, ze względu na wyczerpujące się możliwości eksportowe pszenicy z krajów basenu Morza Czarnego, popyt na rynkach międzynarodowych na unijną pszenicę jest wysoki. Powoduje to, że zboże to jest drogie. Natomiast pierwsze prognozy na przyszły sezon mówią o możliwości znacznego zwiększenia produkcji pszenicy w UE. Według grudniowego raportu Strategie Grains produkcja pszenicy w UE-27 może wynieść 134,22 mln t, co oznacza wzrost o 9 proc. w stosunku do sezonu 2012/13. Stąd gracze rynkowi przewidują, że w połowie 2013 r. ceny mocno się obniżą. Na giełdzie w Paryżu (Matif) notowania kontraktów na pszenicę wygasających w listopadzie 2013 r. są o 9 proc. niższe niż notowania kontraktów wygasających w maju. Analogiczna różnica w przypadku kontraktów notowanych na giełdzie w Londynie (LIFFE) wynosi aż 12 proc.



POWIĄZANE

20 listopada 2024 roku, w Warszawie odbyło się VI Posiedzenie Krajowej Rady Izb ...

Minister Polityki Agrarnej i Żywności Ukrainy Witalij Koval oraz Minister Rolnic...

Według stanu na 20 listopada od początku tego miesiąca koleją na Ukrainie przewi...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę