W grudniu 2014 r. produkcja przemysłowa w Polsce zwiększyła się o 8,4 proc. rdr - podał w środę Główny Urząd Statystyczny. Z danych wynika, że wzrost odnotowała też budowlanka - o 5 proc. w skali roku.
Z wstępnych danych GUS wynika, że w ujęciu miesięcznym produkcja przemysłowa obniżyła się o 2,3 proc.
"Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym produkcja sprzedana przemysłu ukształtowała się na poziomie o 5,3 proc. wyższym niż w analogicznym miesiącu 2013 r. i o 2,3 proc. wyższym w porównaniu z listopadem 2014 r." - poinformował GUS w komunikacie.
Analitycy ankietowani przez PAP spodziewali się, że w grudniu wzrostu produkcji rdr o 4,6 proc., zaś mdm spadku o 5,9 proc.
GUS wskazał, że w stosunku do grudnia 2013 r. wzrost produkcji sprzedanej odnotowano w 26 (spośród 34) działach przemysłu, m.in. w produkcji komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych - o 30,0 proc, maszyn i urządzeń - o 27,9 proc., urządzeń elektrycznych - o 20,1 proc., mebli - o 19,0 proc., pojazdów samochodowych, przyczep i naczep - o 15,9 proc., wyrobów z metali - o 12,6 proc. oraz metali - o 12,1 proc.
"Spadek produkcji sprzedanej przemysłu, w porównaniu z grudniem 2013 r., wystąpił w 8 działach, m.in. w produkcji pozostałego sprzętu transportowego - o 15,9 proc., wyrobów farmaceutycznych - o 12,9 proc., odzieży - o 2,4 proc. oraz chemikaliów i wyrobów chemicznych - o 1,9 proc." - podano w komunikacie.
Z szacunków Urzędu wynika ponadto, że produkcja budowlano-montażowa (w cenach stałych) była w grudniu ub.r. wyższa o 5,0 proc. wobec analogicznego miesiąca 2013 r., kiedy odnotowano wzrost o 5,8 proc. W ujęciu miesięcznym produkcja budowlano mieszkaniowa zwiększyła się w minionym miesiącu o 29,7 proc.
"Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym produkcja budowlano-montażowa ukształtowała się na poziomie o 5,4 proc. wyższym niż w grudniu 2013 r., a w porównaniu z listopadem 2014 r. wzrosła o 1,0 proc." - czytamy.
GUS odnotował, że w stosunku do grudnia 2013 r. wzrost produkcji odnotowano w jednostkach zajmujących się głównie robotami budowlanymi specjalistycznymi - o 13,4 proc. oraz specjalizujących się we wznoszeniu obiektów inżynierii lądowej i wodnej - o 7,1 proc.
Z kolei spadek produkcji nastąpił w jednostkach, których podstawowym rodzajem działalności jest wznoszenie budynków - o 3,8 proc.
"W porównaniu z listopadem 2014 r. we wszystkich działach budownictwa zanotowano wzrost produkcji: w przedsiębiorstwach, których podstawowym rodzajem działalności są roboty budowlane specjalistyczne - o 37,0 proc., w specjalizujących się we wznoszeniu obiektów inżynierii lądowej i wodnej - o 34,3 proc., a w zajmujących się głównie wznoszeniem budynków - o 18,4 proc.
Z danych wynika ponadto, że w okresie styczeń-grudzień 2014 r. produkcja sprzedana przemysłu była o 3,3 proc. wyższa w porównaniu z analogicznym okresem 2013 r., kiedy notowano wzrost o 2,2 proc., natomiast produkcja budowlano-montażowa była o 3,6 proc. wyższa niż przed rokiem, kiedy notowano spadek o 12,0 proc.
Ekspert Pracodawców RP Łukasz Kozłowski oceniając środowe dane stwierdził, że są one świetną wiadomością świadcząca o tym, że okres głębokiego spowolnienia w polskim przemyśle zaczyna odchodzić do przeszłości.
"Najnowszy odczyt jest nawet lepszy niż te, z którymi mieliśmy do czynienia w poprzednim okresie poprawy koniunktury. Nie powinniśmy jednak wpadać w euforię, dopóki tak dobry wynik nie zostanie utrzymany w kolejnych miesiącach" - zaznaczył.
Główny Ekonomista Credit Agricole Jakub Borowski wskazał natomiast, że struktura grudniowej produkcji przemysłowej wskazuje na utrzymujący się wzrost aktywności w branżach ze znaczącym udziałem eksportu w przychodach ze sprzedaży produktów, towarów i materiałów. "Wsparciem dla wzrostu produkcji w tych działach była wyraźna poprawa koniunktury w niemieckim przetwórstwie przemysłowym" - stwierdził.
"Dane o grudniowej produkcji stanowią kolejne potwierdzenie, że polskie przetwórstwo przemysłowe pozostaje odporne na wpływ kryzysu ukraińsko-rosyjskiego. W analizowanym okresie polskie firmy zwiększyły sprzedaż na rynki krajów UE, w tym w szczególności do Niemiec (do tego kraju nasz eksport wzrósł o 8,7 proc. rdr, w wyniku czego jego udział w całkowitym eksporcie zwiększył się z 25,2 proc. do 26,1 proc.)" - dodał.
Z kolei główna ekonomistka Konfederacji Lewiatan Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek podkreślała, iż grudniowy odczyt produkcji przemysłowej u polski przemysł jest o tyle dobry, że baza dla niego była bardzo wysoka. "W grudniu 2013 r. wzrost produkcji przemysłowej wyniósł bowiem 6,6 proc., w tym przetwórstwa przemysłowego o 8,3 proc" - przypomniała.
"Ważne jest także to, że zwiększyła się liczba działów przemysłu wykazujących przyrost produkcji, a te o najwyższej dynamice wzrostu to działy eksportowe" - podkreśliła.
Starczewska-Krzysztoszek stwierdziła, że dzięki pogodzie także budownictwo odnotowało w grudniu wzrost o 5 proc., a w całym 2014 r. - o 3,6 proc. "Jak na okres zimowy to wyjątkowo dobry wynik. Tym bardziej, że budownictwo rośnie przede wszystkim w obszarze robót specjalistycznych, co wyprzedzająco wskazuje na to, że 2015 rok będzie dla budownictwa lepszy niż poprzedni" - oceniła.
Dane za grudzień są dobrym prognostykiem na 2015 rok. Będzie rosła produkcja sprzedana przemysłu - tak na rynek krajowy, jak i na rynki zewnętrzne. Jeśli trend się utrzyma, to w 2015 r. możemy oczekiwać wzrostu gospodarczego na poziomie wyższym niż w 2014 r." - dodała.
5923400
1