biogaz_09_2025
biogaz, biometan, biopaliwa_ptak 2025

Produkcja mięsa wołowego jest droższa

5 stycznia 2016
Jak podaje Bank Gospodarki Żywnościowej za the Earth Policy Institute i Agra Europe, struktura produkcji mięsa na świecie stopniowo ulega zmianie. Ze względu na stale rosnące koszty produkcji mięsa wołowego, w tym wysokie ceny paszy i rosnące koszty wody, oczekuje się, że nie będzie dużo możliwości dalszego wzrostu wolumenu produkcji.

Jednym z ważniejszych czynników w tym procesie jest niska konwersja paszy, która dla tego bydła średnio wynosi 7 kg paszy na kg przyrostu masy ciała. Jest to dwukrotnie więcej niż przy produkcji żywca wieprzowego i trzykrotnie więcej niż przy produkcji drobiu. Argument ten szczególnie zyskuje na znaczeniu przy obserwowanym od 2010 roku systematycznym wzroście cen pasz na świecie.
Co ciekawe, w skali globalnej odnotowuje się coraz większe zainteresowanie rybami pochodzących z intensywnych systemów produkcji. Szacuje się, że ich produkcja w 2012 r. wyniosła 66,5 mln t i tym samym przekroczyła światowy wolumen produkcji mięsa wołowego (63 mln t).W ostatnich pięciu latach zaobserwowano średnioroczny wzrost produkcji ryb z gospodarstw rybnych o 6%. Tak znaczny przyrost produkcji można tłumaczyć m.in. niższymi kosztami produkcji niż w wypadku wieprzowiny czy wołowiny, w tym głównie z niższą konwersją paszy, która dla ryb wynosi średnio 2 kg paszy na 1 kg przyrostu masy.
- W skali światowej prawdopodobne wydaje się stopniowe wyparcie drogiego pod względem produkcji mięsa wołowego na korzyść intensywnej produkcji ryb z farm. Można jednakże oczekiwać, że mięso wieprzowe i drobiowe - tak jak ma to miejsce obecnie - pozostaną najbardziej popularnymi gatunkami mięsa spożywanego na świecie .



POWIĄZANE

YouGov: w pierwszym kwartale 2025 roku Polacy wydali blisko 10 mld zł na mięso i...

Globalna transformacja energetyczna nie może ominąć Polski Odnawialne źródła ene...

Stanowcze ostrzeżenie Carmen Crespo Díaz Reagując na propozycję Komisji w sprawi...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę