Produkcja biopaliw ze zbóż powoduje ubożenie ludzi
24 sierpnia 2013
FAMMU/FAPA poinformowała, że nowe badania naukowe Timothy Searchinger'a z Princeton University dowodzą, że produkcja zbóż do przerobu na biopaliwa powoduje mniejszą globalną dostępność żywności, zatem przyczynia się do ubożenia ludności.
Naukowiec dowodzi, że 1/4 kalorii usunięte z łańcucha żywnościowego przez skierowanie kukurydzy i pszenicy do produkcji biopaliw nie zostaje w żaden sposób zastąpione.
FoE zwraca uwagę na podst. raportu, że stosowane surowców rolniczych do produkcji biopaliw przyczynia się do głodu na świecie przy wzrastającym sceptycyzmie względnej oszczędnej emisji O2.
Ostatnio Komisja ds. Środowiska PE przedstawiła projekt ustawy o odnawianej energii zbliżony do propozycji Komisji Europejskiej. Eurodeputowani opowiedzieli się, aby w bowiązkowym, 10% celu zużycia biopaliw w transporcie do 2020 roku 5,5% stanowiły biopaliwa I
generacji (powstałe ze spożywczych surowców np. zbóż, surowców oleistych).
Pozostałą procentowo część miałyby stanowić biopaliwa II generacji, tj. z surowców nie spożywczych jak np. celuloza (ze słomy, wiórów, odpadów komunalnych) oraz energia elektryczna. Dodatkowo członkowie PE chcieliby wprowadzenia kryterium ILUC weryfikującego ekologiczność danego biopaliwa.