Prezydent podpisał nowelizację ustawy o usługach płatniczych
6 sierpnia 2013
Prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowelizację ustawy o usługach płatniczych, która reguluje kwestie związane z pieniądzem elektronicznym i instytucjami pieniądza elektronicznego - poinformowała w piątek w komunikacie Kancelaria Prezydenta.
"Podstawowym celem przedłożonej nowelizacji jest wprowadzenie do ustawy o usługach płatniczych (...) unormowań w zakresie wydawania, wykupu i dystrybucji pieniądza elektronicznego oraz tworzenia, organizacji i działalności instytucji pieniądza elektronicznego, a także nadzoru nad tymi instytucjami" - napisano w komunikacie.
Zaznaczono, że ustawa wiąże się z dostosowaniem polskiego prawa do dyrektywy Unii Europejskiej. "Zasadniczym celem wskazanej dyrektywy jest usunięcie barier wejścia zainteresowanym podmiotom na rynek pieniądza elektronicznego oraz ułatwienie podejmowania i prowadzenia działalności w zakresie wydawania pieniądza elektronicznego" - wyjaśniono.
Dodano, że zmiany mają zapewnić równe warunki konkurencji dla wszystkich dostawców usług płatniczych. Kancelaria prezydenta wskazała, że nowelizując ustawę o usługach płatniczych uchylono ustawę o elektronicznych instrumentach płatniczych. Dzięki temu przepisy dotyczące wydawania i rozliczania pieniądza elektronicznego, a także wydawania instrumentu płatniczego oraz usług z tym związanych zawarto w jednym akcie prawnym.
Wskazano, że konieczna była także zmiana ustaw podatkowych, prawa bankowego, prawa rynku finansowego, a także prawa karnego i gospodarczego.
Ustawa wejdzie w życie po 30 dniach od dnia ogłoszenia, z wyjątkiem przepisów dotyczących wydawania przez krajowe instytucje płatnicze pieniądza elektronicznego w ograniczonym zakresie, które wchodzą w życie po upływie trzech miesięcy od dnia ogłoszenia.