Prezydencki projekt ustawy o nasiennictwie trafił do Sejmu
5 stycznia 2016
Prezydent RP skierował w czwartek do Sejmu projekt ustawy o nasiennictwie, której celem jest wdrożenie niezbędnych i niekontrowersyjnych przepisów w zakresie nasiennictwa - poinformowano na stronach internetowych prezydenta.
"Prezydent oczekuje, że kwestie dotyczące organizmów modyfikowanych zostaną uregulowane w odrębnej ustawie" - napisano w komunikacie.
W sierpniu 2011 r. prezydent Bronisław Komorowski zawetował nowelizację ustawy o nasiennictwie i zapowiedział, że złoży własny projekt tej ustawy "w kształcie pozbawionym kontrowersyjnych modyfikacji, dokonanych na etapie prac parlamentarnych", co stało się jedną z przyczyn weta.
Zawetowana nowelizacja określała tryb rejestracji i wytwarzania materiału siewnego. Zawierała ona jednak przepis dotyczący możliwości rejestracji odmian transgenicznych, który wywołał protesty ze strony organizacji ekologicznych. Komorowski zapowiedział wówczas, że w projekcie, który przygotuje jego kancelaria, nie będzie poruszana kwestia organizamów genetycznie modyfikowanych (GMO).
Celem proponowanej ustawy jest szybkie wdrożenie oczekiwanych i niekontrowersyjnych przepisów w zakresie nasiennictwa. Projekt ma regulować rejestrację odmian oraz wytwarzanie, ocenę i kontrolę materiału siewnego odmian gatunków roślin uprawnych oraz obrót materiałem siewnym.
"Prezydent oczekuje kompleksowego uregulowania kwestii organizmów modyfikowanych w odrębnej, całościowej ustawie o GMO, w tym również kwestii materiału siewnego genetycznie zmodyfikowanego. Zdaniem prezydenta zmiany prawa w tak ważnym i wrażliwym obszarze jak inżynieria genetyczna powinny odbywać się po wcześniejszym przeprowadzeniu szeroko zakrojonej debaty publicznej oraz konsultacji społecznych. Debata poprzedzająca taką ustawę pozwoliłaby społeczeństwu na zapoznanie się z pełną paletą argumentów" - czytamy w komunikacie.