Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Prawie 100 producentów rogali świętomarcińskich z certyfikatem

7 listopada 2012
97 wypiekających rogale świętomarcińskie firm cukierniczych z terenu Wielkopolski może to robić zgodnie z prawem. W poniedziałek w Poznaniu ich przedstawiciele otrzymali potwierdzenia uzyskania prawa do wytwarzania produktu regionalnego chronionego prawem UE.
Rogale świętomarcińskie są tradycyjnym przysmakiem poznaniaków 11 listopada, w dzień imienin świętego Marcina, patrona głównej ulicy w mieście. Od 2009 r. rogale rozprowadzane są jako unijny produkt regionalny. Daje to nabywcom gwarancję, że rogale zostały wyprodukowane w Wielkopolsce, zgodnie z określoną tylko dla nich recepturą.
Ponieważ nazwa "rogal świętomarciński" została zarejestrowana w unijnym rejestrze chronionych nazw pochodzenia i chronionych oznaczeń geograficznych, przywilej znakowania unijnym symbolem mają ci producenci, którzy poddali się kontroli zgodności procesu produkcji ze specyfikacją i otrzymali świadectwo jakości.
"Co roku w zakładach sprawdzany jest cały proces produkcji rogali, czy są one wykonywane z ciasta półfrancuskiego i białego maku. Dzięki potwierdzeniom umieszczonym w witrynach sklepowych klienci będą wiedzieli, że sprzedawane tam rogale są certyfikowane" - powiedział w poniedziałek Piotr Koperski z Cechu Cukierników i Piekarzy w Poznaniu.
Jak dodał, dokumentu nie otrzymała jedna z firm, która przy wytwarzaniu rogali zamiast białego maku użyła maku niebieskiego. W tym roku przy okazji 11 listopada wielkopolskie firmy cukiernicze wyprodukują 600 ton rogali.
"Aby mieć pewność, że wybierany rogal jest dobry, klient powinien sprawdzić, czy wewnątrz jest biały mak i czy półfrancuskie ciasto +listkuje+. Oczywiście poza wszystkim trzeba być pewnym, że wytwórca ma certyfikat" - powiedział Koperski.
Produkcja rogali już ruszyła, bo część wypieków rozprowadzana jest przez internet, w ramach współorganizowanej przez miasto kampanii alleRogal. W ten sposób rogale trafiają m.in. do Anglii, Niemiec, Czech, na Cypr i do Australii.
Rogale wypiekane są z ciasta półfrancuskiego, z nadzieniem z białego maku, wanilii, mielonych daktyli, cukru, śmietany, rodzynek, masła i skórki pomarańczowej.
Tradycja wypieków rogali świętomarcińskich w Poznaniu pochodzi z końca XIX wieku. Gdy zbliżał się dzień św. Marcina, ówczesny proboszcz poznańskiej parafii pod jego wezwaniem zaapelował do wiernych, by wzorem patrona zrobili coś dla biednych. Obecny na mszy cukiernik przygotował na odpust specjalne rogale w kształcie podkowy; bogatsi poznaniacy kupowali smakołyk, a biedni otrzymywali go za darmo.




POWIĄZANE

20 listopada 2024 roku, w Warszawie odbyło się VI Posiedzenie Krajowej Rady Izb ...

Minister Polityki Agrarnej i Żywności Ukrainy Witalij Koval oraz Minister Rolnic...

Według stanu na 20 listopada od początku tego miesiąca koleją na Ukrainie przewi...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę