Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Powstanie Gęsinowy Szlak Kulinarny

27 sierpnia 2013
Gęsinowy Szlak Kulinarny, na którym znajdą się wybrane restauracje serwujące potrawy z mięsa gęsi, powstanie w województwie kujawsko-pomorskim. Region szczyci się hodowlą doskonałych gęsi.

"To kolejne przedsięwzięcie związane z promowaniem gęsiny, która dzięki naszym staraniom staje się koronnym produktem spożywczym województwa kujawsko-pomorskiego. Gęsinowy Szlak Kulinarny będzie dużą atrakcją nie tylko dla mieszkańców, ale również licznych turystów odwiedzających nasz region" - podkreślił marszałek Piotr Całbecki.
Szlak przygotowuje samorząd województwa i Kujawsko-Pomorska Organizacja Turystyczna. Do jego tworzenia zostały zaproszone wszystkie restauracje z województwa kujawsko-pomorskiego, które w swoim menu posiadają przynajmniej dwa dania z gęsiny. Akces zgłosiły 23 lokale z 13 miejscowości, w tym po pięć z Bydgoszczy i Torunia oraz trzy z Włocławka.
Zgłoszone restauracje odwiedzi komisja certyfikacyjna, która oceniać będzie smak i sposób podania potraw, a także jakość obsługi i wystroju sal. Komisja rozpocznie pracę w poniedziałek, a ma zakończyć pod koniec września. Lokale, które pomyślnie przejdą proces certyfikacji, zostaną włączone do Gęsinowego Szlaku Kulinarnego.
Tworzenie szlaku będzie prowadzone w ramach projektu "Kujawsko-Pomorskie - lubię tu jeść", współfinansowanego ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki. Organizatorzy planują w przyszłości rozszerzyć szlak o jeszcze więcej restauracji.
Region kujawsko-pomorski znany jest z hodowli doskonałych pod względem smaku i właściwości odżywczych gęsi kołudzkich i rypińskich. Gęś biała kołudzka to odmiana hodowana w renomowanym Zakładzie Doświadczalnym w Kołudzie Wielkiej koło Inowrocławia, który dostarcza materiał hodowlany dla gęsich ferm w całej Polsce. Udział tej odmiany w polskim eksporcie gęsiny stanowi 95 procent.
Samorząd województwa kujawsko-pomorskiego od kilku lat promuje gęsinę, jako smaczne i zdrowe mięso, z którego można przygotować wiele specjałów. W okolicach 11 listopada organizowane są akcje "Gęsina na Świętego Marcina", w której ramach organizowane są m.in. festyny, pokazy i warsztaty kulinarne i konkursy. Akcja nie ogranicza się do regionu, ale swoim zasięgiem obejmuje również miejscowości w innych województwach, a nawet za granicą.
W zeszłym roku samorząd województwa został zaproszony do udziału w przygotowaniu obiadu z gęsiną w roli głównej, wydawanego przez prezydenta Bronisława Komorowskiego z okazji Święta Niepodległości dla korpusu dyplomatycznego i najważniejszych postaci polskiej polityki. Wyroby i dania z gęsiny serwowano też na Międzynarodowych Targach Gospodarki Żywnościowej, Rolnictwa i Ogrodnictwa "Gruene Woche" w Berlinie.



POWIĄZANE

Zakup działki to jeden z najważniejszych kroków na drodze do budowy własnego dom...

Rolnictwo to troska o zdrowe plony, czystą wodę i żyzną glebę. Stosowanie nawozó...

Niemcy coraz mocniej naciskają na jak najszybsze zawarcie umowy o wolnym handlu ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę