europejskie forum rolników 2025

Posłowie za Kartą Dużej Rodziny od 2015 r.

1 grudnia 2014
Wszystkie kluby i koła poselskie poparły w piątek projekt ustawy o Karcie Dużej Rodziny wprowadzającej zniżki i przywileje dla rodzin wielodzietnych. Opozycja wskazywała jednak, że środków na rzecz rodzin musi być w budżecie państwa więcej.

PiS apelował do rządu o przygotowanie kompleksowego programu dla rodzin, by zapobiegać ubóstwu i spadkowi urodzeń w Polsce. SLD obawiało się, że koszty związane z obsługą Kart przewyższą zysk, jaki z nich będą mieli uprawnieni. Przedstawicielka TR mówiła, że polityka socjalna rządu ma jedynie charakter zasiłkowy.

Karta funkcjonuje od maja 2014 r. na mocy rządowego programu; umocowanie ustawowe zapewnić ma stabilność zaproponowanych w niej rozwiązań. Rząd chce, by ustawa weszła w życie od początku 2015 r., stąd szybkie procedowanie nad zmianami. We wtorek projekt przyjął rząd, w piątek odbywa się jego pierwsze czytanie w Sejmie, na następnym posiedzeniu - głosowanie.

Zgodnie z projektem, członkowie rodzin wielodzietnych - niezależnie od dochodu, dzięki Karcie, będą mieć zniżki na przejazdy koleją, opłaty paszportowe i wstęp do niektórych muzeów czy obiektów sportowych.

Przedstawiając program wiceminister pracy i polityki socjalnej Małgorzata Marcińska mówiła, że rząd chce promować rodziny wielodzietne, pokazać, iż taki model rodzicielstwa ma głęboki sens, a duża rodzina to nie patologia. "Podejmowane działania mają na celu umacnianie i wspieranie rodziny wielodzietnej oraz zwiększenie szans rozwojowych i życiowych dzieci i młodzieży z tych rodzin" - podkreśliła.

Według niej zwrot ku rodzinie widać w młodym pokoleniu, badania pokazują, że rodzina jest dla nich priorytetowa.

Marcińska podała, że w program KDR zaangażowanych jest już 350 instytucji i firm, które oferują ulgi w ponad tysiącu podmiotach, handlowych, kulturalnych, sportowych. Ich wykaz znajduję się na stronie www.rodzina.gov.pl.

Do tej pory - jak mówiła wiceminister - złożono wnioski o wydanie ok. 643 tys. KDR, z czego odebrano już blisko pół mln Kart. Przyjmuje się, że w programie do końca 2016 r. będzie 627 tys rodzin i wydanych zostanie 3 mln 400 tys. kart - poinformowała.

Kluby i koła poselskie podczas debaty opowiedziały się za dalszymi, szybkimi pracami nad projektem, by zmiany mogły wejść w życie od początku roku.

W projekcie zaproponowano, aby prawo to, tak jak obecnie, przysługiwało rodzinom, które mają na utrzymaniu co najmniej troje dzieci w wieku do 18 lat lub do 25 - gdy się ono uczy. W przypadku dziecka niepełnosprawnego (musi mieć orzeczenie o umiarkowanym albo znacznym stopniu niepełnosprawności) nie ma granicy wieku. Karta przysługiwać będzie samotnemu rodzicowi, rodzicom (także zastępczym, opiekunom w pieczy zastępczej), małżonkowi rodzica. Kartę otrzymać będą mogli nie tylko obywatele polscy, ale też cudzoziemcy mający pozwolenie na pobyt stały w Polsce, długoterminową rezydenturę, uchodźcy.

Dzięki niej osoby z rodzin wielodzietnych otrzymają m.in. zniżki na przejazdy kolejowe - 37 proc. na bilety jednorazowe oraz 49 proc. na miesięczne; zniżki w opłatach paszportowych - 75 proc. w przypadku dzieci i 50 proc. dla rodziców i małżonków rodziców; darmowe wstępy do parków narodowych.

Zgodnie z projektem Karta będzie wydawana bezpłatnie na wniosek członka rodziny wielodzietnej przez wójta (burmistrza lub prezydenta miasta) właściwego ze względu na miejsce zamieszkania. Jedna osoba będzie mogła wnieść o przyznanie Kart wszystkim członkom rodziny. W przypadku zgubienia lub kradzieży Karty wójt wyda duplikat za opłatą 9,21 zł. Do wniosku o Kartę trzeba będzie dołączyć oryginały lub odpisy dokumentów potwierdzających, że rodzina jest wielodzietna. Wniosek można będzie złożyć również w formie elektronicznej.

Rodzic, który nabędzie uprawnienia do Karty, nie utraci ich, chyba że sąd odbierze mu władzę rodzicielską lub ją ograniczy przez umieszczenie dziecka w pieczy zastępczej. Małżonek rodzica straci ją tylko w przypadku rozwodu lub unieważnienia małżeństwa (jeśli nie jest rodzicem dzieci). Dziecko - zgodnie z granicą wieku. Zmiany, które mogą spowodować, że rodzic utraci prawo do Karty, nie będą miały wpływu na uprawnienia pozostałych członków rodziny.

W rozporządzeniach do projektu określone zostaną sprawy związane z kosztami ustawy dla gmin, kwestie dot. unieważnienia Karty oraz wzory Karty, wniosku o przyznanie Karty lub jej duplikatu, znaku "Tu honorujemy Kartę Dużej Rodziny" i logo rodziny wielodzietnej.


POWIĄZANE

Początek kwietnia przyniósł dawno niewidziany wzrost cen benzyny na stacjach. Na...

Uszczelnić granice i zapewnić realną pomoc rolnikom w obliczu zagrożenia pryszcz...

Według Oil World eskalacja napięć handlowych na świecie może zwiększyć niedobór ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę