Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Porozumienie Związków Zawodowych i Organizacji Rolniczych Województwa Kujawsko-Pomorskiego

3 grudnia 2015
26 lutego br. odbyło się w siedzibie Kujawsko-Pomorskiej Izby Rolniczej kolejne spotkanie członków Porozumienia Związków Zawodowych i  Organizacji Rolniczych Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Prezentujemy Protokół obrad Porozumienia Związków Zawodowych i Organizacji Rolniczych Województwa Kujawsko-Pomorskiego
w dniu 26 lutego 2013 roku.

Obradom przewodniczył Pan Janusz Walczak, przewodniczący Związku Zawodowego RI „Solidarność”, według następującego porządku:

1.    Informacja o realizacji płatności bezpośrednich – przedstawiciel Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
2.    Informacja o obrocie ziemia z zasobów Skarbu Państwa – przedstawiciel Agencji Nieruchomości Rolnych.
3.    Sytuacja na podstawowych rynkach rolnych – przedstawiciel Agencji Rynku Rolnego.
4.    Sprawy organizacyjne komitetu protestacyjnego rolników.

Porozumienie ZZiOR powołało ze swojego składu Komisję Uchwał i Wniosków w osobach: Paweł Barczak, Marcin Pieniążek i Roman Wiatrowski.

Ad. 1.
Pan Jarosław Surdyk z Oddziału Regionalnego ARiMR w Toruniu poinformował, że płatności bezpośrednie za 2012 rok są w naszym województwie zrealizowane w 66%. Jest to stopień nieco niższy niż w roku ubiegłym. Najniższa realizacja płatności występuje w powiecie wąbrzeskim, co jest spowodowane trwającymi tam kontrolami kompleksowymi. Płatności uzyskało również 6700 rolników, tj. ponad 72% realizujących programy rolnośrodowiskowe ( informacja w załączeniu).
Ad. 2.
Zadania Agencji Nieruchomości Rolnych w zakresie obrotu ziemia rolną, pochodzącą z zasobów skarbu państwa, przedstawiła Pani Edyta Zakrzewska, Dyrektor Oddziału Terenowego ANR w Bydgoszczy i Pan Adam Koc, kierownik sekcji zasobów. Z obecnych, dużych dzierżaw (ponad 428 ha), do 2016 roku wyłączonych będzie około 8.000 hektarów gruntów i przeznaczonych na powiększenie lub utworzenie gospodarstw rodzinnych. Propozycje podziału wydzielonych gruntów na mniejsze działki, Agencja przedkładać będzie do zaopiniowania poszczególnym radom powiatowym Kujawsko-Pomorskiej Izby Rolniczej. Prezes Izby, Pan Ryszard Kierzek poinformował, że przy współudziale przedstawicieli związków zawodowych rolników, opinie takie były już w powiatach chełmińskim, inowrocławskim i nakielskim. Ponadto poinformował, że Izba rolnicza opiniuje również wnioski rolników kupujących ziemie z zasobów ANR o udzielenie im preferencyjnych warunków zabezpieczenia spłaty należności za zakupione grunty, w postaci hipoteki na nabywanej nieruchomości i weksla własnego in blanco. Pozytywną opinię otrzymywać będą rolnicy, których powierzchnia gospodarstwa łącznie z zakupionymi gruntami nie przekroczy 120 ha, a gospodarstwo to jest głównym źródłem dochodów.
Ad. 3.
Pan Aleksander Nowakowski szczegółowo omówił sytuację na rynku mleka, wieprzowiny i zbóż (dane dostępne na stronie internetowej ARR). Dotychczasowe tendencje w skupie mleka wskazują, że może nastąpić 1% przekroczenie kwoty mleka. Producenci przekraczający kwotę będą zmuszeni do zapłacenia kar. Rząd polski powinien wnioskować o zwiększenie kwoty mlecznej.
Ad. 4.
Po burzliwej dyskusji związkowcy wybrali Pana Janusza Walczaka jako swego przedstawiciela do rozmów z wszystkimi komitetami protestacyjnymi na terenie kraju, mającymi na celu koordynację wspólnych działań protestacyjnych rolników i spotkań negocjacyjnych z Rządem RP.
Obecny komitet protestacyjny w naszym województwie postanowił utrzymać stan pogotowia protestacyjnego a także wysłać do premiera list protestacyjny.
Komisja Uchwał i Wniosków przedstawiła następujące wnioski:

1.    Należy kontrolować materiał siewny objęty dopłatami ARR w celu eliminacji odmian nie przystosowanych do naszych warunków przyrodniczych i nie dopuszczanych do uprawy (m. inn. gmo).
2.    Doprowadzić do spotkania wszystkich komitetów protestacyjnych rolników w Polsce przed rozmowami z ministrem rolnictwa.
3.    Wprowadzić zasadę przyznawania 2% kredytu tylko do jednej, zakupionej w przetargu ANR działki, przez jednego rolnika.
4.    Wystąpić do ministra rolnictwa o wprowadzenie ograniczenia możliwości zakupu w jednym przetargu tylko jednej działki przez tego samego rolnika.
5.    Ujednolicić listę grup roślin dla pakietu 1.1 rolnictwo zrównoważone , w działaniu rolnośrodowiskowym.
6.    W szkołach rolniczych prowadzić kursy umożliwiające nabycie prawa jazdy, uprawnienia na kombajny zbożowe i wózki widłowe.
7.    Utrzymać prawo rytualnego uboju zwierząt.
8.    Wysłać do premiera list otwarty w sprawie realizacji polityki rolnej.
9.    Porozumienie Związków Zawodowych i Organizacji Rolniczych Województwa Kujawsko-Pomorskiego protestuje wobec niepełnej realizacji ustaleń zawartych w Szczecinie. Chodzi tu o zapis § 11a załącznika do wytycznych zawartych w Zarządzeniu nr 10/13 Prezesa ANR z dnia 18 stycznia 2013 roku. Zobowiązuje on bowiem do osobistego prowadzenia działalności rolniczej na nabywanym gruncie w okresie 10 lat i ewentualnej kary w wysokości 40% w przypadku niedotrzymania zobowiązań tylko nabywających grunty w przetargu ograniczonym na tworzenie lub powiększenie gospodarstw rodzinnych. A zobowiązaniem takim mieli być objęci wszyscy nabywający z Zasobu, niezależnie od powierzchni, trybu i warunków sprzedaży. Właśnie przy nabywaniu gruntów w innych trybach występuje najwięcej możliwości spekulacji, której przecież miały zapobiegać wzajemne ustalenia. Uznajemy, że zapis ten łamie przyjęte warunki porozumienia między protestującymi rolnikami a ministrem rolnictwa, a Rząd RP oszukuje rolników broniących polską ziemię.


Przewodniczący Porozumienia ZZiOR
Woj. Kujawsko-Pomorskiego

Janusz Walczak


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę