Zapotrzebowanie na produkty mięsne związane jest z preferencją mięsa chudego, łatwo strawnego, o dużej wartości odżywczej. Kryteria te spełnia jagnięcina, która jest ponadto rekomendowana jako produkt dietetyczny, od dłuższego czasu stanowiący główny kierunek produkcji owczarskiej. Na rynkach Unii Europejskiej jagnięcina pochodząca od polskich producentów jest ceniona za wyjątkową smakowitość, co ma związek z tradycyjnym, pastwiskowym żywieniem zwierząt. Ponadto, jest to jedyny gatunek mięsa, którego produkcja w Unii nie pokrywa zapotrzebowania rynku wewnętrznego.
Owczarstwo w rejonie gór i pogórza posiada swą wyraźnie zaznaczoną specyfikę. Odrębność górskiego środowiska przyrodniczego wyraża się krótszym okresem wegetacji, większą ilością opadów atmosferycznych, wyższymi dziennymi i rocznymi amplitudami temperatury, dużym nachyleniem zboczy i gorszymi glebami. Środowisko to wymusza większą pracochłonność i czasochłonność produkcji oraz powoduje jej ekstensyfikację.
Polska owca górska (pog) jest jedyną rasą owiec dostosowaną do tych niekorzystnych warunków chowu. Tym niemniej, poziom cech produkcyjnych i re-produkcyjnych charakteryzujących jej populację jest niewystarczający i nie daje możliwości prowadzenia rentownej hodowli.
Polska owca górska jest rasą późno dojrzewającą (18 miesięcy; całkowity rozwój – 3,5 roku) i wybitnie sezonalną. Jej mleczno-wełnisty profil użytkowy nie koresponduje ze współczesnymi wymogami produkcji owczarskiej w Europie. Trójfrakcyjna, mieszana wełna nie posiada większego znaczenia handlowego – kwalifikując się zasadniczo do wyrobu dywanów, tkanin artystycznych i ludowych. Owce-matki charakteryzują się niską plennością, wynoszącą zaledwie 1,2 jagnięcia w miocie, podczas gdy próg opłacalności produkcji kształtuje się na poziomie co najmniej 1,5 odchowanego jagnięcia. Porównanie cech eksterieru polskiej owcy górskiej z rasami mięsnymi i wełnisto-mięsnymi wykazuje jej słabo wykształcone cechy mięsne, co czyni tę owcę mało przydatną do tuczu pastwiskowego. Intensyfikacja żywienia w przypadku tej rasy nie daje również oczekiwanego efektu produkcyjnego. Ocena konformacji wykonana według klasyfikacji EUROP spowodowała dyskwalifikację znacznej części ocenianych tusz cięższych. Wynika to z faktu, że produkcja ciężkich jagniąt tej rasy nie posiadała dotąd większego znaczenia handlowego, a dochód uzyskiwano z eksportu żywych jagniąt wielkanocnych (mlecznych) do Włoch. Cenną zaletę polskiej owcy górskiej stanowi natomiast bardzo słabe otłuszczenie tusz, przy czym tłuszcz odkładany jest w jamie ciała, głównie w postaci złogów okołonerkowych. Należy też wspomnieć o niezwykle korzystnych walorach sensorycznych pozyskanego mięsa.
Jednym z czynników, które mogą mieć znaczny wpływ na poprawę opłacalności produkcji owczarskiej na terenie południowej Polski jest doskonalenie cech produkcyjnych i reprodukcyjnych owiec tej rasy na drodze krzyżowania uszlachetniającego
Owce wysokoprodukcyjnych ras górskich
Aby sprostać wymogom rynku jagnięciny, konieczny jest m.in. znaczący wzrost plenności i poprawa cech mięsnych polskiej owcy górskiej, zarówno w kontekście podstawowych parametrów, takich jak wydajność rzeźna, jak i w zakresie większej przydatności do produkcji jagniąt w kategorii wagowej 25-40 kg.
Do introdukcji i wykorzystania w górzystych rejonach Polski najbardziej przydatne są owce odpornych, wysokoprodukcyjnych ras, wywodzących się z terenów zbliżonych pod względem klimatycznym i dysponujących podobną bazą paszową, takich jak alpejskie rasy Bergschaf i Weisse Alpenschaf.
Austriacka owca rasy Bergschaf (Tiroler Bergschaf, tyrolska owca górska; BF) została wytworzona w wyniku krzyżowania bardzo dużej kalibrowo owcy rasy Bergamaska (rasa wysokoplenna) z owcą kamienną (Steinschaf). Kaliber dorosłych sztuk – średni do dużego, o długim tułowiu, osadzonym na wysokich, mocnych nogach, głowa bezrożna, wąska, garbonosa, o wyjątkowo długich, zwisających uszach, obrost głowy wełną – do linii oczu. Bergschaf jest rasą wybitnie asezonalną, wysokoplenną, o bardzo dobrym instynkcie macierzyńskim i dobrej mleczności. Masa ciała 12-miesięcznych tryków wynosi 70 kg, a jarek – 50-60 kg, dorosłych tryków – 70-130 kg, a matek – 70-90 kg, przy rocznej wydajności wełny, odpowiednio: 3-5 kg, 2,5-4 kg. Bergschaf jest rasą wcześnie dojrzewającą, a przy dobrym odchowie maciorki mogą być kryte już w wieku około 9 miesięcy. Średnia plenność dla rasy kształtuje się na poziomie 180-250%. W systemie trzykrotnych wykotów w ciągu dwóch lat i przy plenności 180% można uzyskać średnio 2,7 jagnięcia w roku. Średni odstęp pomiędzy wykotami wynosi 180-200 dni. Omawiana rasa wykorzystywana jest głównie do produkcji jakościowo dobrych pod względem użytkowości mięsnej jagniąt (w wieku 4-5 miesięcy osiągają masę ciała 40-45 kg). Wydajność rzeźna jagniąt wynosi 49,5% (z głową), udział mięsa w tuszach tryczków – 64,4%, a w tuszach maciorek – 63,8%. Tucz tryczków prowadzi się do masy ciała 22-42 kg, a maciorek – 22-35 kg. Ze względu na wczesność dojrzewania, wysoką plenność i asezonalność oraz wysokie tempo wzrostu w początkowej fazie życia, a także z uwagi na możliwość wypasania w warunkach wysokogórskich, rasa ta aktualnie dominuje w górzystych regionach Austrii.
Rasa Weisse Alpenschaf (Swiss White Alpine, owca biała alpejska; WAS) pochodzi ze Szwajcarii, w której stanowi większość (56%) z liczącego około 430 tysięcy sztuk pogłowia owiec. Jest to owca dużego kalibru, o mocnej, zwięzłej budowie ciała, wysklepionym ożebrowaniu oraz bardzo dobrym umięśnieniu – szczególnie partii przodu i zadu. Jest to rasa bezrożna; obrost głowy występuje do linii oczu. Masa ciała dorosłych maciorek wynosi 60-100 kg, a dorosłych tryków – 90-130 kg. Średni wiek maciorek Weisse Alpenschaf w chwili pierwszego wykotu wynosi 21 miesięcy, przy średniej plenności 150-160%. Odstęp pomiędzy wykotami to 11 miesięcy. Jagnięta najlepiej nadają się do tuczu pastwiskowego (do wieku około 6 miesięcy) i przed zejściem z pastwiska uzyskują średnią masę ciała 40 kg. Wydajność rzeźna jagniąt omawianej rasy kształtuje się na poziomie 46%, przy zawartości mięsa i tłuszczu w tuszy odpowiednio: 64% i 14%. Stwierdzono, że ponad 85% tusz pochodzących od jagniąt owcy białej alpejskiej mieści się w wysokich klasach (U i R) według oceny EUROP.
Omówione powyżej rasy charakteryzują się odpornością na trudne warunki środowiskowe (wypas powyżej górnej granicy lasów, do wysokości 3000 m n.p.m.) i predyspozycją do ekstensywnego tuczu pastwiskowego. Bergschaf i Weisse Alpenschaf są zwierzętami niepłochliwymi, wykazującymi duży instynkt stadny, co ułatwia wypas. Kocą się stosunkowo łatwo i tylko w nielicznych przypadkach konieczna jest ingerencja człowieka.
Krzyżowanie uszlachetniające
W rejonie Beskidu Sądeckiego przeprowadzono krzyżowania maciorek pog z trykami opisanych powyżej ras, uzyskując mieszańce F1 (BF x pog, WAS x pog), a następnie R1 [BF x (BF x pog), WAS x (WAS x pog)] – po 20 sztuk tryczków w każdej grupie. Wszystkie zwierzęta były wyrównane wiekowo, przebywały w ujednoliconych warunkach środowiskowych i były analogicznie żywione.
Do 14. dnia życia jagnięta pobierały wyłącznie mleko matki. Od 14. dnia do wieku około 70 dni (tj. do odsadzenia) oprócz mleka matki otrzymywały siano łąkowe oraz mieszankę treściwą CJ w ilości 25 dag/dzień/szt., zawierającą w 1 kg: 5,33 MJ energii netto i 190 g białka ogólnego. Po odsadzeniu jagnięta żywiono wg norm (Normy żywienia zwierząt, 1995), przy zastosowaniu pasz gospodarskich (siano, sianokiszonka, śruta kukurydziana) oraz przemysłowych (otręby pszenne i jęczmienne). Od połowy maja, tj. od wieku około 4 miesięcy życia, jagnięta przebywały na pastwisku i były utrzymywane w systemie wypasu kwaterowego. Oprócz tego otrzymywały śrutę jęczmienno-pszenną w ilości około 25 dag/dzień/szt. Tryczki poddano ubojom doświadczalnym w wieku 200 dni.
Cechy tuczne
Zróżnicowanie masy ciała jagniąt pomiędzy grupami doświadczalnymi zaznaczyło się już po ich urodzeniu, a z upływem czasu różnica tempa wzrostu stawała się coraz bardziej zauważalna. Tryczki polskiej owcy górskiej charakteryzowały najniższe przyrosty w całym okresie trwania eksperymentu. Średnie przyrosty masy ciała jagniąt mieszańców były o 12% (tryczki mieszańce F1 – BF x pog) i o 37% [tryczki mieszańce R1 – WAS x (WAS x pog)] wyższe w porównaniu z uzyskanymi przez jagnięta polskiej owcy górskiej. Należy nadmienić, że podczas całego odchowu nie zaobserwowano ich większej podatności na choroby, w tym kulawkę i inwazje pasożytów żołądkowo-jelitowych, w porównaniu z tryczkami rasy matecznej. Jagnięta rasy Weisse Alpenschaf charakteryzowały się najwyższymi przyrostami masy ciała, które wyniosły średnio 211 g/dobę.
Konsekwencją znacznego zróżnicowania przyrostów masy ciała jagniąt w obrębie danej grupy były różne przedubojowe masy ciała. Podobnie jak w przypadku przyrostów najniższą wartość tej cechy stwierdzono u czysto rasowych tryczków polskiej owcy górskiej – 30,9 kg (masa ciała po 24-godzinnym głodzeniu). Masa ciała po głodzeniu tryczków mieszańców, w porównaniu z uzyskaną przez tryczki polskiej owcy górskiej, była znacząco wyższa, odpowiednio o 9,1 i 15,2% u tryczków F1 i R1 z udziałem rasy BF oraz o 26,2 i 33,0% u mieszańców F1 i R1 po ojcach rasy Weisse Alpenschaf.
Parametry rzeźne
Podobnie jak w przypadku masy ciała odnotowano korzystną tendencję w masie tusz mieszańców w porównaniu z rasą mateczną. Wartość tej cechy w omawianej grupie była o 2,0 kg (BF x pog) i o 6,1 kg [WAS x (WAS x pog)] wyższa od analogicznego wyniku czysto rasowych tryczków polskiej owcy górskiej. Analogicznie kształtowały się różnice
w masie prawej półtuszy.
Wydajność rzeźna zimna (szacowana po 24-godzinnym chłodzeniu tusz w temperaturze 4?C) we wszystkich grupach doświadczalnych mieściła się w granicach od 38,8 (pog) do 45,0% (WAS), a różnica pomiędzy skrajnymi wynikami wyniosła 6,2%. We wszystkich grupach tryczków mieszańców wydajność rzeźna była wysoko istotnie wyższa od wartości tej cechy ustalonej u tryczków polskiej owcy górskiej. Najwyższym i zarazem najkorzystniejszym poziomem badanej cechy charakteryzowały się tryczki rasy mięsnej Weisse Alpenschaf (45,0%). Wydajność rzeźna tryczków mieszańców R1 – BF x (BF x pog) była o 0,8% wyższa od stwierdzonej w czysto rasowej rasie Bergschaf. Tryczki polskiej owcy górskiej odznaczały się najniższą wydajnością rzeźną, a różnica w stosunku do najgorszych pod względem tej cechy mieszańców (BF x pog) wyniosła aż 2,7%. Tryczki mieszańce R1 dominowały w omawianej cesze nad mieszańcami pokolenia F1, pochodzącymi od tych samych ras rodzicielskich. Wykazaną zależność można wiązać z nasilającym się korzystnym wpływem ras ojcowskich w drugim pokoleniu.
Masa oraz udział wyrębów wartościowych (łopatka, antrykot, comber, udziec) są to jedne z najważniejszych cech określających wartość handlową i konsumpcyjną ocenianej tuszy. Istotnie największą masą wyrębów wartościowych odznaczały się czysto rasowe tryczki rasy Weisse Alpenschaf – 5,85 kg. Z kolei, najmniejszą masę wyrębów stwierdzono w półtuszach polskiej owcy górskiej – 3,35 kg. Różnica w opisywanej cesze pomiędzy mieszańcami F1 – BF x pog a R1 – BF x (BF x pog) wyniosła 0,38 kg na korzyść drugiej grupy, podobnie jak w przypadku mieszańców z udziałem białej owcy alpejskiej, gdzie kształtowała się na poziomie 0,42 kg.
Słabą mięsność polskiej owcy górskiej na tle innych ras i mieszańców objętych eksperymentem potwierdza najmniejsza zawartość wyrębów cennych, która wyniosła 55,14%. W grupach mieszańców obserwowano natomiast znaczną poprawę tego parametru. Udział procentowy wyrębów wartościowych w półtuszach F1 i R1 z komponentem ojcowskim rasy Bergschaf (odpowiednio: 57,53 i 57,95%) był istotnie wyższy od rezultatu uzyskanego w półtuszach tryczków rasy matecznej. Udział wyrębów wartościowych w półtuszach mieszańców R1, pochodzących z krzyżowania maciorek F1 – WAS x pog z trykami WAS przyjął największą wartość spośród wszystkich grup mieszańców – 58,28%, ustępując pod tym względem jedynie tryczkom rasy ojcowskiej.
Bardzo istotnym miernikiem jakości tuszy jest jej skład tkankowy, a w szczególności skład tkankowy udźca właściwego. Informuje on o masie, a w ujęciu procentowym – o zawartości tkanki mięśniowej, tłuszczowej i kostnej w wyrębie. Wyręb jest tym bardziej wartościowy, im więcej zawiera tkanki mięśniowej w stosunku do tkanki tłuszczowej i kostnej, a w oparciu o proporcje pomiędzy poszczególnymi frakcjami tkankowymi można wnioskować o charakterze tuszy. Dla przykładu, wysoka zawartość tkanki mięśniowej i tłuszczowej wskazuje na jej mięsny charakter.
Średnio otłuszczone udźce polskiej owcy górskiej (11,39%) zawierały najmniej tkanki mięśniowej (63,03%) a najwięcej kostnej (25,58%). Istotnie wyższy udział mięsa stwierdzono w grupie mieszańców z 75% udziałem rasy Weisse Alpenschaf (67,02%). Największy udział mięśni wystąpił w udźcu czysto rasowych tryczków WAS – 73,64%, a różnice w porównaniu z wszystkimi pozostałymi grupami kształtowały się na statystycznie istotnym poziomie.
Wartość produkcji towarowej
Masa ciała po głodzeniu, zarówno czysto rasowych tryczków BF i WAS (39,1 i 44,9 kg), jak i mieszańców BF x (BF x pog) i WAS x (WAS x pog) (odpowiednio: 35,6 i 41,1 kg) była wysoko istotnie wyższa od analogicznej wartości zmierzonej w grupie pog (30,9 kg), co znalazło swoje odzwierciedlenie w znacznym zróżnicowaniu uzyskanych wartości produkcji towarowej w przeliczeniu na 1 sztukę. Przyjęto cenę 1 kg żywca jagnięcego w wysokości 5,75 zł, co stanowiło średnią kwotę zakupu jagniąt rzeźnych (masa ciała: 31-40 kg) w styczniu 2007 roku.
Wartość tego parametru ekonomicznego dla tryczków polskiej owcy górskiej wyniosła 178 zł/szt. i była niższa od uzyskanej we wszystkich pozostałych grupach. Wynik w grupie mieszańców z 50% udziałem rasy Bergschaf był o 16 zł, a w przypadku tryczków z analogicznym udziałem rasy Weisse Alpenschaf – o 46 zł korzystniejszy w porównaniu z rasą mateczną. Należy podkreślić, że wartość produkcji towarowej uzyskana w grupie mieszańców F1 po trykach rasy Weisse Alpenschaf (224 zł) była bardzo zbliżona do rezultatu osiągniętego u czysto rasowych jagniąt Bergschaf (225 zł).
Analogiczna, jeszcze wyraźniej zaznaczona tendencja wystąpiła w grupach mieszańców R1. Badane zwierzęta przewyższały pod względem omawianej cechy zarówno tryczki polskiej owcy górskiej, jak i mieszańce F1 z analogicznym komponentem ojcowskim. Wartość produkcji towarowej w grupie WAS x (WAS x pog) wyniosła 236 zł i tym samym była o ponad 30% wyższa od uzyskanej przez czysto rasowe tryczki pog. Odpowiedni wynik dla mieszańców R1 z 75% udziałem rasy Bergschaf (205 zł) był mniej korzystny, chociaż lepszy od odnotowanego w grupie z 50% udziałem tej rasy (194 zł). Obserwowana tendencja potwierdza korzystny wpływ zastosowanego schematu krzyżowania międzyrasowego na poprawę opłacalności produkcji żywca jagnięcego.
Najkorzystniej pod względem omawianej cechy zaprezentowały się czysto rasowe tryczki rasy Weisse Alpenschaf, uzyskując wartość produkcji w wysokości 258 zł.
8100627
1