Komisja Europejska 13 lutego 2015 roku przyjęła programy operacyjne na lata 2014–2020 dla dziewięciu polskich województw. Te województwa to: Lubelskie, Małopolskie, Mazowieckie, Podkarpackie, Podlaskie, Pomorskie, Świętokrzyskie, Warmińsko-Mazurskie i Zachodniopomorskie.
Jak podkreśla Komisja Europejska Programy operacyjne zwiększą konkurencyjność regionów, stworzą nowe możliwości rozwoju gospodarczego, podniosą standard życiowy obywateli i poprawią warunki funkcjonowania firm. Wartość ogólna środków przydzielonych z tych programów to ponad 20 mld euro, w tym prawie 17 mld euro z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR) i Europejskiego Funduszu Społecznego (EFS).
Pieniądze te zostaną przeznaczone na: najbardziej potrzebne inwestycje w badania naukowe i rozwój potrzebne do tego, by firmy prywatne mogły prowadzić działalność naukowo-badawczą; zacieśnienie współpracy między przedsiębiorstwami a instytutami badawczymi; oraz zwiększenie prywatnych inwestycji w badania i rozwój. Środki mają pomóc przede wszystkim małym i średnim przedsiębiorstwom, które dzięki zastrzykowi finansowemu staną się bardziej innowacyjne i będą mogły zdobywać nowe rynki, tak jak to przewidują regionalne strategie inteligentnej specjalizacji.
Dzięki inwestycjom wzrośnie również dostępność komunikacyjna oraz efektywność energetyczna na obszarach miejskich, zmniejszy się zanieczyszczenie powietrza i powstaną trwałe sieci transportowe i energetyczne. Inwestycje te umożliwią Polsce osiągnięcie celów w zakresie gospodarki niskoemisyjnej.